×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” mieści się w willi niemieckiego pisarza i laureata nagrody Nobla z 1912 r. - Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze - Jagniątkowie (dawniej Agnetendorf).

Masywny, podobny do zamku dom będący architektonicznie mieszanką historyzmu i neorenesansu został zbudowany w latach 1900- 1901 według projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha. Umiejscowiona na granitowej skale rezydencja zwana „Wiesenstein” (Łąkowy Kamień) otoczona parkiem o powierzchni ok. 1,6 ha. powstała w zamyśle jako willa widokowa, z której rozpościerał się widok na Karkonosze.

Pisarz zamieszkiwał willę od roku 1901 aż do swej śmierci w roku 1946.

Willa Wiesenstein była przez prawie pół wieku zarówno schronieniem i swoistym rodzajem refugium dla pisarza, jak i centrum życia kulturalnego i towarzyskiego dla wielu twórców, pisarzy, intelektualistów, artystów z kręgów karkonoskich i berlińskich, a także miejscem słynącym z cennych zbiorów sztuki.
Po śmierci pisarza utworzono tu Ośrodek Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”, który do roku 1997 przyjmował dzieci i młodzież na pobyty feryjne i zielone szkoły. Tuż po przełomie w 1989 roku, w myśl wspólnego oświadczenia Kanclerza Niemiec Helmuta Kohla oraz Premiera RP Tadeusza Mazowieckiego postanowiono o utworzeniu w tym miejscu muzeum poświęconego Nobliście.

Willa działa obecnie jako Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” będące instytucją kultury Miasta Jeleniej Góry.

Muzeum promujące wielokulturowy charakter dziedzictwa regionu Dolnego Śląska statutowo realizuje działania związane z pracą muzealną: gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie do celów naukowych i edukacyjnych zbiorów związanych z twórczością literacką
G. Hauptmanna a także literaturą i historią materialną Śląska. W ramach działalności naukowo –oświatowej prowadzone są badania nad literaturą i historią Śląska, organizuje się międzynarodowe warsztaty, sympozja i konferencje naukowe charakterze literackim, teatralnym, muzealnym oraz historycznym a także inne imprezy kulturalne, koncerty i odczyty, wieczory autorskie. Działalność muzeum wzbogaca specjalistyczna biblioteka
z czytelnią, gdzie między innymi wśród wielu ciekawych pozycji literatury niemieckiej, śląskiej znajdują się cenne pierwsze wydania dzieł Hauptmanna, zdjęcia, archiwalia, opracowania naukowe i monografie na temat pisarza.

Na parterze willi mieści się niewielki sklepik z wydawnictwami.

czynne: przez cały rok od wtorku do niedzieli: od 1.10 -30.04 w godz. od 9.00-16.00 natomiast w sezonie letnim tj. od 1.05-30.09 w godz. od 9.00 -17.00.
ceny biletów: normalny – 6 zł, ulgowy (dzieci, uczniowie, studenci) – 3 zł
Oprowadzanie w języku polskim – 25 zł ; w języku niemieckim – 40 zł

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”
ul. Michałowicka 32, 58-570 Jelenia Góra
tel. 75 755 32 86, fax 75 755 63 95
www.muzeum-dgh.pl
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.