×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Świeradów Zdrój malowniczo położony w Górach Izerskich, na krańcu Sudetów Zachodnich, w dolinie rzeki Kwisy to interesujący cel jednodniowej wycieczki ze Szklarskiej Poręby

 

Lecznicze właściwości tutejszych źródeł znane są już od XVI wieku. W 1572 roku wzmiankował o nich po raz pierwszy berliński lekarz Leonard Thurneysser, a szerzej opisał je Kasper Schwenckfeldt, przyrodnik i fizyk z Jeleniej Góry. Pierwsze uzdrowisko powstało w 1768 roku. Od 1770 prowadzona jest księga kuracyjna.

Do tego malowniczo położonego uzdrowiska kuracjusze przyjeżdżają już od ponad 250 lat. Dziś leczy się tu choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby kobiece.

Z obiektów, które warto zobaczyć wymienić należy choćby przepiękną, zabytkową Halę Spacerową w Domu Zdrojowym. Na jesieni w październiku odbywają się tu “Świeradowskie Spotkania z Muzyką Dawną” – festiwal grup muzycznych grających średniowieczną muzykę dworską i kościelną.

 

Do Świeradowa warto przyjechać również wiosną na "Święto Kwitnących Rododendronów". Krzewy te wyjątkowo dobrze czują się w tutejszym klimacie i rozkwitają wieloma barwami zachwycając gości i kuracjuszy.

 

W uzdrowisku działa prawdziwa atrakcja turystyczna -  8-osobowa kolej gondolowa, która można wjechać na szczyt Izerskiego Stogu (1107 m n.p.m.) Zarówno zimą jak i latem.

Kolej jest w stanie przewieść w ciągu godziny 2400 osób. Oprócz obsługiwania narciarzy i turystów jest także dostosowana do przewozu osób niepełnosprawnych i rowerzystów.

 

Budowa kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju rozpoczęła się w miesiącu marcu 2007. Otwarcie kolei nastąpiło w grudniu 2008 roku.

 

Kolej funkcjonuje przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie.

 

Długość trasy kolei wynosi 2172 m, przy wysokości stacji dolnej 617 m n.p.m. i stacji górnej 1060 m n.p.m. oraz różnicy poziomów 443m.

Trasa narciarska ma 2500m długości, szerokości 40 m i zróżnicowany poziom trudności, jest naśnieżana przez 20 armatek w sezonie zimowym oraz oświetlona (jazda nocna w godz. 18 – 21). Średnie nachylenie trasy wynosi 19%. Czas przejazdu koleją to 8 minut.

Na dolnej stacji funkcjonuje gastronomia ( Smak Baca),  bankomat, szkoła narciarska serwis i wypożyczalnia nart, snowboardu wraz z oprzyrządowaniem oraz letniego sprzętu sportowo-rekreacyjnego.

Cennik  i szczegóły na stronie:  skisun.pl


Dworce stacji górnej i dolnej są, zgodnie z odpowiednimi przepisami budowlanymi dla budynków transportu publicznego, przystosowane do sprawnego przemieszczania się osób niepełnosprawnych.

Oficjalna Strona Świeradowa Zdroju

 

Dojazd do Świeradowa Zdrój ze Szklarskiej Poręby: samochodem około 10 min. drogi, działa połączenie autobusowe.