×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Dolina Pałaców i Ogrodów jest szlakiem turystycznym prowadzącym po  zabytkach architektury pałacowej i zamkowej przez niezwykle ciekawe krajobrazowo tereny podnóża Rudaw Janowickich i Karkonoszy. 

Kotlina Jeleniogórska  jest  miejscem szczególnym na kulturowej mapie Polski. Z jednej strony - wspaniałe krajobrazy Karkonoszy i Rudaw Janowickich, a z drugiej - największe nasycenie w obiekty zabytkowe.

I nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość i rozmaitość historycznych budowli takich jak: średniowieczne wieże i zamki, renesansowe dwory, barokowe pałace, XIX-wieczne założenia pałacowo-parkowe nadają regionowi unikatowy charakter. Owo połączenie walorów naturalnego krajobrazu i dziedzictwa kultury materialnej podkreślają wspaniałe założenia parkowe otaczające  najświetniejsze rezydencje.
Krajobrazowe parki, często  połączone ze sobą historycznymi alejami, wtapiają się w naturalne wzgórza, lasy i polany kotliny. Wyjątkowa harmonia działań twórczych człowieka i naturalnego krajobrazu już pod koniec XVIII w. zyskała status miejsca niezwykłego.

Tu swoje rezydencje zakładały najświetniejsze rody europejskie: Habsburgowie, Hohenzollernowie, Schaffgotschowie, Czartoryscy, Radziwiłłowie, książęta hescy i orańscy. W okresie romantyzmu kotlina stała się znanym miejscem turystycznym i uzdrowiskowym. Przybywali tu artyści, miłośnicy przyrody i podróżnicy z całej Europy, i Ameryki, m.in. Fryderyk Chopin, Johan Wolfgang Goethe, Jon Quincy Adams. Urzeczeni krajobrazem malarze zakładali tu kolonie i szkoły artystyczne. Do dziś możemy podziwiać setki XIX-wiecznych grafik i obrazów przedstawiających krajobraz i architekturę. Gdy w połowie XIX w. pruska rodzina królewska nabyła rezydencje w Karpnikach, Mysłakowicach i Wojanowie, swoją działalność w Kotlinie Jeleniogórskiej rozpoczęli najlepsi ówcześnie architekci i architekci krajobrazu: Karl Friedrich Schinkel, Friedrich  August Stuler, Peter Joseph Lenne. Intensywny napływ turystów sprawił, iż w całym regionie rozwijała się wspaniała architektura uzdrowiskowa, rezydencjonalna i willowa. 

Dolina Pałaców i Ogrodów jest szlakiem turystycznym o znaczeniu regionalnym dla Województwa Dolnośląskiego (uchwała 2445/III/2009 z dn. 17.02.2009). Szlak  jest oznakowany. Trasa prowadzi po  zabytkach architektury pałacowej i zamkowej przez niezwykle ciekawe krajobrazowo tereny podnóża Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

Wykaz obiektów

   1. Bukowiec (k. Kowar) - Pałac w Bukowcu
   2. Brunów - Pałac w Brunowie*
   3. Ciszyca (k. Kowar) - Pałac w Ciszycy
   4. Cieplice (Jelenia Góra) - Pałac Schaffgotschów
   5. Ciechanowice - Pałac w Ciechanowicach*
   6. Janowice Wielkie - Dwór w Janowicach Wielkich
   7. Janowice Wielkie - ruiny Zamku Bolczów w Janowicach Wielkich
   8. Jelenia Góra - Dwór Czarne w Jeleniej Górze
   9. Jelenia Góra - Pałac Paulinum w Jeleniej Górze
  10. Karpniki - Pałac w Karpnikach
  11. Karpniki - Pałac Dębowy w Karpnikach
  12. Kowary - Pałac Miejski w Kowarach
  13. Kowary - Nowy Dwór w Kowarach
  14. Łomnica - Pałac i Dom Wdowy
  15. Miłków - Pałac w Miłkowie
  16. Mniszków - Dwór w Mniszkowie
  17. Mysłakowice -Pałac w Mysłakowicach
  18. Pakoszów - Pałac w Pakoszowie
  19. Radomierz - Dwór w Radomierzu
  20. Siedlęcin - Wieża Rycerska w Siedlęcinie
  21. Sobieszów - Pałac w Sobieszowie
  22. Sobieszów - Zamek Chojnik
  23. Staniszów - Pałac w Staniszowie
  24. Staniszów - Pałac na Wodzie w Staniszowie
  25. Wojanów - Pałac w Wojanowie
  26. Wojanów - Pałac w Wojanowie- Bobrowie

*obiekt poza obszarem Kotliny Jeleniogórskiej

więcej o obiektach na:  www.dolinapalacow.pl

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
ul. Świdnicka 31 50-066 Wrocław
tel. 71 782 22 32
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ZOBACZ NA MAPIE położenie obiektów