×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szkło artystyczne dawne i współczesne dopełnione kolekcją malarską

Galeria szkła w Karpaczu może się poszczycić dużą kolekcją szklanej sztuki dawnej i współczesnej. Dogodna lokalizacja oraz bezpłatny parking przyciągają turystów chcących podziwiać piękno zaklęte w stopionym kwarcu.

W zbiorach znajdują się wyroby szklane pochodzące z całego świata, w większości z hut już nieistniejących. Bogactwo kształtów oraz kolorów, różne techniki wykonania oraz gatunki szkła, wyroby projektowane przez znanych i cenionych autorów, np. Zbigniewa Horbowego, czy Jerzego Słuczana-Orkusza — robią wrażenie na każdym.
Szczyt popularności szkła przypada na XIX i XX wieku. Z tego właśnie okresu pochodzą najcenniejsze wyroby, które są obecnie bardzo poszukiwane i wysoko cenione na rynkach aukcyjnych. W tamtej dobie stosowano bardzo skomplikowane techniki obróbki i szlachetne dodatki, zbyt kosztowne w dzisiejszej masowej produkcji. Od końca XX wieku szkło skutecznie, było wypierane przez tworzywa sztuczne. Jednak dzisiaj ludzkość odwraca się od plastiku i ponownie kieruje w stronę ekologicznych materiałów. Wraca moda na szkło, które coraz częściej pojawia się w naszych domach jako element dekoracyjny lub materiał wykończeniowy.

W galerii znajdziemy inspirację oraz przykładowe rozwiązania na wykorzystanie szkła w ogrodzie i domu. Ogrodzenie wypełnione bryłami szklanymi, podświetlone w nocy, przykuwa wzrok osób wjeżdżających do Karpacza. Wewnątrz galerii zobaczymy szklane regały i lustra, na których zgromadzone są tysiące wyrobów szklanych. Najstarsze szklane cacko w galerii pochodzi z II wieku n.e.; najmłodsze — z lat 70. poprzedniego stulecia. W zbiorach znajduje się również szereg szkieł artystycznych — art glass. Częstymi gośćmi galerii są projektanci wnętrz oraz artyści, którzy znajdują tu inspirację do swoich prac.

Szkło lubi światło, dlatego we wnętrzach dominuje oświetlenie LED o neutralnej barwie. Ściany bogato zdobią malowane kwiaty. Znalazło się również miejsce na ekspozycję malarstwa współczesnego cenionych artystów polskich.

  • Hits: 162
  • Hits: 132
  • Hits: 121
  • Hits: 174
  • Hits: 671
  • Hits: 145
  • Hits: 334

Antyki.xyz
ul. Wielkopolska 16 w Karpaczu
tel. 75 612 66 10
Czynne każdego dnia tygodnia od godz. 10 do 14.
WSTĘP WOLNY