×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Nieopodal Szklarskiej Poręby, po drugiej stronie granicy leży Harrachov -  jeden z najbardziej znanych czeskich ośrodków rekreacyjnych.

Harrachov jest popularny zarówno wśród Czechów jak i Polaków, którzy korzystając z dogodnego dojazdu drogą krajową nr 3 chętnie go odwiedzają. Do najczęściej oglądanych atrakcji należy niewątpliwie słynny kompleks skoczni narciarskich znajdujący się na zboczach dominującej nad Harrachovem góry Čertová Hora (Czarcia Góra).

Słynną mamucią skocznię, na której odbywa się Puchar Świata w Skokach możemy dokładnie obejrzeć wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na Czarcią Górę.

Niewątpliwie warto również zobaczyć  hutę szkła „Novosad & Syn”. To prywatna, druga najstarsza huta szkła w Czechach (założona przed 1712 rokiem). Nadal zachowywany jest tu tradycyjny sposób produkcji. Zwiedzając zakład można zobaczyć cały proces manualnej obróbki szkła.

Z Hutą połączona jest stylowa restauracja z własną produkcją piwa, które warzone jest bezpośrednio na oczach gości. Harrachowskie piwo drożdżowe słynie ze swojego wyjątkowego smaku i wysokiej jakości. W weekendowe wieczory dodatkowo atmosferę umilają zespoły muzyczne. Przy browarze działa również piwne Spa.

Inną często odwiedzaną atrakcja jest Muzeum Górnictwa oraz sztolnia z trasą turystyczną funkcjonującą od marca 2003 roku na poziomie dawnego piętra sztolniowego. Na terenie muzeum znajduje się ekspozycja minerałów złóż fluorytowych, narzędzi oraz środków pomocniczych wykorzystywanych podczas wydobycia, mapy oraz zdjęcia pokazujące pracę wykonywaną w mieszczącej się tu dawniej kopalni.

Tekst: Anita Kaczmarska

Oficjalna strona Harrachova

Dojazd: Harrachov to malowniczo położona czeska miejscowość turystyczna oddalona od Szklarskiej Poręby jedynie o kilkanaście kilometrów. Interesujący cel jednodniowej wycieczki.