×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Skalne Miasto (Skały Teplickie) w Czechach to jeden z ulubionych celów wycieczek samochodowych gości wypoczywających w Szklarskiej Porębie. Nic w tym dziwnego. Drugiego takiego miejsca nie ma nie tylko w Czechach ale i w Europie.

W Skalnym Mieście wędrujemy w labiryncie ścieżek wytyczonych pomiędzy majestatycznymi, stromo wznoszącymi się skałami przybierającymi niesamowite, baśniowe formy. To podróż w geologiczną przeszłość naszej planety połączona z obcowaniem z dziką przyrodą .

Skalne Miasto to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych . W zdecydowanej większości składa się z piaskowców, które przez miliony lat wskutek erozji i działalności rzek i strumieni ukształtowane zostały w niesamowite formy. Wiele z nich posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna itd.

Obszar Skał Teplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności. Zidentyfikowano tu 238 pierwotnych gatunków roślin. Wśród nich są na przykład: rojownik bagnisty, modrzyk górski, wietlica alpejska, fiołek dwukwiatowy.

Skalne Mesto to również wymarzone miejsce do wspinaczki skałkowej. Jednak ta możliwa jest tylko i to wyłącznie w wyznaczonych miejscach wspinaczkowych.

Goście wypoczywający w Szklarskiej Porębie często korzystają z ofert biur turystycznych, które organizują wycieczki autokarowe do czeskiego Adrszpachu i Teplic zwanego popularnie Skalnym Miastem.

Tekst: Anita Kaczmarska

Dodatkowe informacje : Skalne Miasto w północno-wschodnich Czechach leży 2 km od miasta Teplice nad Metują, 26 km od Náchodu i 24 km od Trutnova. Szlak okrężny o długości 6 km można przebyć w ciągu 2 do 3 godzin.

Dojazd: Od Szklarskiej Poręby samochodem około 1,5 h.

SZLAK OKRĘŻNY jest otwarty:
od 10.4. do 10.11 od 9:00 do 17:00 (w lecie od 8:00 do 18:00), codziennie, w każdych warunkach pogodowych

Bilety wstępu -www.adrspach.cz


Kontakt:
tel. z Polski  00420 491 581 197 (w okresie od 10.4. do 10.11.)