×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Zamek Chojnik to świetnie zachowane ruiny warowni obronnej z XIII wieku.

W drugiej połowie XIII wieku Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł tu dwór myśliwski o cechach obronnych, który pod koniec XIII wieku rozbudował go Bolko I Surowy. "...Za czasów Bolka II  (prawdopodobnie około 1355 roku) wzniesiono również zamek na Chojniku zastępując wcześniejszy dwór. Na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą powstała kamienna twierdza, choć niewielkich rozmiarów to przez swoje położenie niezwykle trudna do zdobycia..." więcej na stronach Zamku Chojnik

Zamek nigdy, mimo wielu prób, nie został zdobyty. Zniszczył go jednak piorun, od którego uderzenia spłoną w 1675 roku.


Zamek wzniesiono na górze o tej samej nazwie na wysokości 627 m n.p.m. Wspinaczka, choć nieco mozolna, nagrodzona jest malowniczym widokiem na całą  Kotlinę Jeleniogórską. A z wieży zamkowej rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie.

 

Chojnik otwarty jest dla turystów przez wszystkie dni tygodnia. Każdego roku odbywa się tu Turniej Kuszniczy o Złoty Bełt Zamku Chojnik.

W pogodne letnie weekendy można trafić na pokazy walk rycerskich przygotowywane przez tamtejsze bractwo rycerskie.

Tekst: Anita Kaczmarska

 

Ruiny są udostępnione turystom w godzinach zależnie od pory roku:

  • 10.00-16.00 (luty-marzec)
  • 10.00-17.00 (kwiecień-czerwiec)
  • 10.00-18.00 (lipiec-sierpień)
  • 10.00-17.00 (wrzesień-październik)
  • 10.00-16.00 (październik-listopad)

W obrębie murów funkcjonuje schronisko turystyczne dysponujące 30 miejscami noclegowymi oraz bufetem czynnym w godzinach 9:00-18:00.

Dojazd: najbardziej popularny szlak na Zamek Chojnik prowadzi z Jeleniej Góry - Sobieszowa  (od Szklarskiej Poręby ok. 20 minut jazdy samochodem). Tam nieopodal Kościoła możemy rozpocząć wyprawę. Do dyspozycji są aż cztery szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, a także atrakcyjności. więcej

 

 

Kontakt: tel. (075) 75 56 394 w godzinach otwarcia Zamku, tel. (075) 75 53 535 (schronisko) , e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Więcej o historii,atrakcjach i noclegach na stronach Zamku