×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Karkonoski Park Narodowy i jego otulina otrzymały certyfikat „Geoparku Krajowego”.

Karkonosze to niezwykły i unikatowy obszar pod względem przyrodniczym, odznaczający się wybitnymi walorami geologicznymi. Dlatego Karkonoski Park Narodowy i jego otulina posiadają certyfikat „Geoparku Krajowego” nadany przez Ministerstwo Ochrony Środowiska.

Takie certyfikaty posiadają do tej pory tylko dwa, ciekawe pod względem geologicznym, miejsca w Polsce: Łuk Mużakowa i Góra Św. Anny. Obiekty o szczególnym znaczeniu dla geologii były do tej pory wpisywane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znalazły się tam np.  Awers Rock w Australii, Droga Olbrzymów w Irlandii Północnej czy Wielki Kanion w USA.

Jednak od kilku lat tworzona jest również Europejska Sieć Geoparków.  Powstanie Geoparku Krajowego w Karkonoszach jest sygnałem dla wszystkich miłośników ciekawych form litosfery, ale również dla turystów szukających ciekawostek przyrodniczych, że na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego znajdą coś dla siebie.  Wzorem innych europejskich Geoparków również nasz może być  niezwykłym celem wyjazdów dla geoturystów

Karkonosze są górami bardzo starymi. Różnorodne procesy geologiczne formujące te góry trwają od przeszło miliarda lat. Karkonoski Park Narodowy znany jest ze swego bogactwa przyrodniczego, często jednak walory geologiczne i geomorfologiczne Karkonoszy nie są wystarczająco doceniane. Znajdziemy tu wiele niepowtarzalnych atrakcji przyrody nieożywionej, które sprawią, że przemówi do nas historia geologiczna Karkonoszy.

Zawiera ona w sobie wiele ciekawych opowieści. Odkrywając je, znajdziemy się w świecie lodowców, zajrzymy do komory z gorącą magmą, doświadczymy upału w klimacie tropików i - być może - zmarzniemy trochę, odwiedzając arktyczną tundrę...
(czytaj więcej na stronach KPN). Ciekawostki te znajdują nie tylko na terenie samego Parku ale również w jego otulinie, do tej pory rzadziej odwiedzanej przez masowego turystę.

Otrzymanie statusu Geoparku Krajowego podkreśla walory przyrodnicze KPN i jego otuliny w szczególnym odniesieniu do elementów abiotycznych przyrody. W skład środowiska abiotycznego wchodzą: podłoże geologiczne, rzeźba terenu i dawne oraz współczesne procesy morfogenetyczne, warunki klimatyczne,  wody oraz gleby.  Warunkują  one rozwój świata organicznego. Decydują również o walorach krajobrazowych. Warto odwiedzić Karkonoski Park Narodowy aby na własne oczy przekonać się o bogactwie przyrodniczym tego regionu.


Nadanie Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu i jego otulinie statusu Krajowego Geoparku może sprawić, iż nasz obszar zostanie w przyszłości zaliczony do Światowej Sieci Geoparków stworzonej przez UNESCO.

Czytaj więcej na stronach Karkonoskiego Parku Narodowego