×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Forum Izerskie 2018 - Spotkanie samorządowców i działaczy lokalnych z dwóch brzegów IzeryForum Izerskie, czyli spotkanie w rocznicę odbudowy mostka na Izerze łączącego Szklarską Porębę-Orle z osadą Jizerka odbyło się 14 lipca 2018 r. po raz trzynasty. Tym razem wyjątkowo nie nad brzegiem Izery a w Stacji Turystycznej Orle.
Dopisała znacznie większa niż w roku ubiegłym liczba zacnych gości. Wśród miłośników Gór Izerskich i działaczy na rzecz współpracy polsko-czeskiej, którzy zawitali w Orla, wymienić należy:
posłankę Ziemi Jeleniogórskiej na Sejm RP Zofię Czernow, senatora Republiki Czeskiej Jaroslava Zemana, burmistrza Szklarskiej Poręby Mirosława Grafa, starostę Kořenova Luboša Marka i jego zastępcę Stanislava Pelca, starostę Desny Jaroslava Kořínka, radnego Ondřeja Dudę, samorządowca Jiřego Doležala, sekretarza miasta Sz.P. Feliksa Rosika, radnego miejskiego Sz.P. Mirosława Hochoła, prezesa zarządu głównego PTTK prof. Jacka Potockiego, regionalistę dra Przemysława Wiatera, prof. Andrzeja Leśnika z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dra Mariusza Łabińskiego z ASP we Wrocławiu, artystę- rzeźbiarza Macieja Wokana ze Szklarskiej Poręby, prezesa zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie Grzegorza Sokolińskiego, członków Towarzystwa Izerskiego oraz wielu przyjaciół Gór Izerskich.

Zgodnie z obyczajem zgromadzonych powitał prezes zarządu Towarzystwa Izerskiego, gospodarz Stacji Turystycznej ORLE Stanisław Kornafel. Poza podziękowaniami, m.in. za niedawny remont mostka (przyczółki nowe barierki przy rzeźbie) zrealizowany dzięki Miastu Szklarska Poręba, przedstawił zagadnienia do omówienia podczas Forum. Głównymi tematami były zmiany przebiegu szlaków czerwonego i zielonego w okolicy Granicznika i zejścia z Rozdroża Pod Cichą Równią, budowa nowego, żelaznego mostka nad Izerą i przy tej okazji wyrzeźbienie nowej figury Św. Nepomucena, korytkowanie i poszerzenie drogi do mostka od strony Orla, aby zimą mogła być uprawiana przez ratrak.
S. Kornafel zaprezentował też nową wystawę kamieni, szkła artystycznego i minerałów, którą gospodarz Orla zgromadził w domu hutników. Tym samym, poza pracownią astronomiczną w Orlu mamy już drugą atrakcję o walorach poznawczych i edukacyjnych.

Forum Izerskie 2018 - Spotkanie samorządowców i działaczy lokalnych z dwóch brzegów IzerySpotkanie trwało do godzin wieczornych, czemu sprzyjała pogoda i dobry nastrój. Kolejna okazja do poważnych polsko-czeskich rozmów w turystycznej atmosferze już 28 lipca 2018 r. podczas Dnia Św. Anny na Jizerce – finału polsko-czeskiego Rowerowego Rajdu Retro Orle-Jizerka.

Forum Izerskie 2018 odbyło się dzięki wydatnej pomocy pp. Barbary i Pawła Wierzbickich z jakuszyckiego Hotelu Biathlon, pp. Grażyny Kropacz i Janusza Witkowskiego z Gospody Granicznej BOMBAJ oraz Stacji Turystycznej ORLE. Gestorzy tych obiektów turystycznych przygotowali przekąski, zaś smacznym piwem goście raczyć się mogli dzięki browarowi z Harrachova.

Mostek na Izerze, łączący Orle z Jizerką a zarazem wschodnią-polską i zachodnią-czeską stronę gór – jedyna przeprawa w sercu Gór Izerskich – został odbudowany w 2005 r. Poprzednią, zabytkową, żelbetową konstrukcję z 1902 r. zburzono w niewyjaśnionych okolicznościach na przełomie lat 70. i 80. XX w. Choć nowy mostek powstał już po wejściu Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, nie było to łatwe przedsięwzięcie. Przeprawa stanowiła bowiem przejście graniczne i wymagała zgód oraz ustaleń aż 14 instytucji różnego szczebla w obu państwach, włączając w to oba ministerstwa spraw zagranicznych.
Zaangażowani w odbudowę samorządowcy i lokalni działacze, po pokonaniu tylu trudności formalnych i rzeczowych obiecali sobie, że w każdą rocznicę restytucji mostu będą się przy nim spotykać aby uczcić to osiągnięcie. Ponadto corocznie w społecznym czynie przykładają się do napraw mostka, który wystawiony jest przecież na surowe izerskie warunki.
Ten udany i niezwykle przydatny turystom obiekt, stał się lokalnym symbolem współpracy czesko-polskiej. Łączy nie tylko ścieżki, ale i ludzi…

Arkadiusz Lipin
Fotografie:

 1. Trzeci mostek na Izerze zbudowany w 2005 r. łączy Orle z Jizerką, przeprawia przez rzekę niezwykle popularną trasę spacerów (fot. A. Lipin)
 2. Zgromadzonych na Forum Izerskim gości powitał Stanisław Kornafel – prezes zarządu Towarzystwa Izerskiego i gospodarz Stacji Turystycznej ORLE (fot. A. Lipin)
 3. Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf witał gości z Czech i dziękował za wieloletnią, owocną współpracę (fot. A. Lipin)
 4. Stanisław Kornafel – prezes zarz. Towarzystwa Izerskiego oraz senator RCz Jaroslav Zeman (fot. A. Lipin)
 5. Most na Izerze to atrakcja sama w sobie (fot. A. Lipin)
 6. Szałas turystyczny opodal mostka - tym razem nie gościł forumowiczów (fot. A. Lipin)
 7. Pamiątkowa fotografia uczestników Forum Izerskiego 2018 (fot. A. Lipin)

 • Hits: 44340
 • Hits: 509
 • Hits: 485
 • Hits: 830
 • Hits: 549
 • Hits: 506
 • Hits: 1276
 • Hits: 469