×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Galerieul. Kilińskiego 3
tel. 75 717 21 91
otwarta: termin wizyty należy wcześniej ustalić telefonicznie

Jan Korpal – (1916-1977) – artysta fotograf, mistrz portretu, autor znakomitych pejzaży karkonoskich.  Zamieszkał w Szklarskiej Porębie zaraz po zakończeniu wojny w 1945 roku. Jako artysta fotografik debiutował na Festiwalu Sztuk Plastycznych w Sopocie w 1949 roku. Galerie W 1951 r. został członkiem związku Polskich Artystów Fotografików, a w 1967 r. został przyjęty w poczet członków prestiżowej szwajcarskiej Federation Internationale de l'art Photographique. Jeden z najbardziej uznanych i cenionych polskich fotografów, prywatnie zaangażowany w każde, nawet najmniejsze zlecenie, ciepło wspominany przez przyjaciół i kolegów z branży. Współpracował z tygodnikiem „Nowiny Jeleniogórskie”  i był współinicjatorem kilku edycji konkursu „Sudety”. GalerieOd początku pokochał Karkonosze, poświęcając każdą wolną chwilę na fotografię przyrody i krajobrazu otaczających go gór. Pozostawił po sobie bogate zbiory zdjęć i wiele albumów prezentujących piękno regionu oraz setki widokówek.
Zaprzyjaźniony  z malarzem Wlastimilem Hofmanem na prośbę artysty stworzył fotograficzną dokumentację jego powojennych prac. Głęboka zażyłość artystów zaowocowała doskonałymi portretami obu twórców, uwiecznionymi zarówno na kliszy fotograficznej, jak i na płótnie.

Dziś prace Jana Korpala można oglądać w niewielkiej galerii autorskiej, prowadzonej przez jego żonę Janinę Korpal, również artystkę fotograf. Obok zdjęć fotografa, rodzina Jana Korpala prezentuje w mini-galerii także pamiątki po Wlastimilu Hofmanie oraz prace fotograficzne Janiny Korpal i rzeźby syna Krzysztofa Korpala.