Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Rozwój infrastruktury dla potrzeb edukacji ekologicznej społeczeństwa poprzez utworzenie ścieżki przyrodniczej na obszarach NATURA 2000 w Szklarskiej Porębie.
Głównym celem projektu jest rozwój infrastruktury dla potrzeb edukacji ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony i zachowania cennych przyrodniczo typów siedlisk oraz gatunków roślin i zwierząt występujących w granicach Obszarów Specjalnej Ochrony ptaków Natura 2000 Góry Izerskie PLB020009 i Karkonosze PLB020007 oraz obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty - projektowanych Specjalnych Obszarów Ochrony siedlisk Natura 2000 Torfowiska Gór Izerskich PLH020047 i Karkonosze PLH020006.
Realizacja celu odbywa się będzie poprzez utworzenie ścieżki przyrodniczej, przebiegającej trasą istniejących szlaków turystycznych i dróg leśnych oraz ciągów komunikacyjnych zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta Szklarska Poręba, w Nadleśnictwie Szklarska Poręba, na obszarach należących Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
Na trasie ścieżki, której całkowita długość wynosi ok. 39 km wbudowano 11 drewnianych szałasów, pomyślnych jako obiekty edukacji ekologicznej. Każdy z obiektów zlokalizowany został w pobliżu miejsc charakteryzujących się szczególnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Odległości pomiędzy szałasami wynosi od 2 do 7 km.
Konstrukcja szałasów z bali i desek, pokryta jednospadowym dachem z darni pozyskanej z miejsca, gdzie zostały wniesione, oparta na planie dwóch wpisanych w siebie okręgów pozwoliła na „dyskretne” ulokowanie szałasów i ich aranżację, umożliwiającą odwiedzającym bezpośrednią obserwację szczególnych pod względem przyrodniczym miejsc.
W celu rozwoju świadomości ekologicznej społeczeństwa, każdy obiekt wyposażony został w tablice informujące odwiedzających o celach funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, jak również o siedliskach przyrodniczych i gatunkach roślin i zwierząt występujących w danym miejscu, stanowiących przedmioty ochrony wymienione w Dyrektywie 2009/147/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia30 Listopada 2009r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa oraz Dyrektywie 92/43/EWG Rady z dnia 21 maja 1992r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Dodatkowym wyposażeniem każdego obiektu są drewniane ławy i stoły pozwalające na odpoczynek podczas wędrówki ścieżką przyrodniczą.
Utworzenie ścieżki przyrodniczej umożliwia mieszkańcom Szklarskiej Poręby oraz licznie odwiedzającym miasto turystom kontakt z przyrodą, wpływając jednocześnie na kształtowanie świadomości społecznej i zrozumienia dla potrzeb ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Trasa ścieżki przeznaczona jest zarówno dla turystów pieszych jak i rowerowych.