Szklarska Poręba rozpoczyna wielką sprzedaż majątku. W tym roku na przetargi trafi 10 budynków pensjonatowych. Zarobione na sprzedaży pieniądze gmina chce przeznaczyć na ważne w mieście inwestycje drogowe, turystyczne i oświatowe.
Historia tych budynków sięga 1992 roku, kiedy obiekty będące w zarządzie FWP zostały skomunalizowane. Wszystkie wówczas wydzierżawiono. Z czasem okazało się, że wpływy z dzierżaw do budżetu są katastrofalnie niskie. O ostatnich latach czynsz za metr kwadratowy był niższy od czynszu w mieszkaniach komunalnych. Kolejne samorządy nie reagowały. Dopiero obecne władze miasta wypowiedziały umowy dzierżawy, które wygasają z początkiem lutego.
- Kierowaliśmy się rachunkiem ekonomicznym. To nie jest normalna sytuacja, że do budżetu miasta z dzierżaw 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej prawie 5,5 tysiąca metrów kwadratowych wpływało zaledwie 120 tysięcy złotych rocznie – mówi Grzegorz Sokoliński przewodniczący Rady Miejskiej. – Dzierżawcom zaproponowaliśmy zmiany umów, aby urealnić stawki. Z oferty skorzystało dwóch. Pozostałym umowy wygasają 9 lutego. Później budynki trafią na sprzedaż. Liczymy, że z ich sprzedaży uzyskami kilkanaście milionów złotych.
Pierwsza nieruchomość na przetarg trafi 16 marca, kolejna 29 marca, a następna 9 kwietnia. Wszystkie budynki to perły architektury willowo-pensjonatowej. Na sprzedaż wystawiony jest np. zabytkowy budynek położony nieopodal dolnej stacji kompleksu narciarskiego Skiarena Szrenica. Sama działka ma 2 ha. Dodatkowe informacje na temat nieruchomości na stronie internetowej www.szklarskaporeba.pl w zakładce oferta inwestycyjna.
Budynki czekają na inwestorów, którzy uczynią z nich świetne pensjonaty i hotele odpowiadające współczesnym oczekiwaniom. Władze Szklarskiej Poręby liczą na duże zainteresowanie inwestorów chcących robić biznes w turystyce. Kilka miesięcy temu w nieruchomości w tym mieście zainwestowała PTAK S.A. Firma w centrum miasta chce przebudować dawny wojskowy dom wczasowy na hotel SPA z około 200 pokojami. Obiekt powstanie w pobliżu projektowanego nowego wyciągu i nartostrady o długości ok. 800 m oraz budowanego Parku Rozrywki z całorocznym torem saneczkowym. Wiosną w Szklarskiej Porębie oddany zostanie Park Dinozaurów zwiększając turystyczną ofertę miasta, które w tej chwili znane jest przede wszystkim z najlepszych w Polsce narciarskich tras biegowych i rowerowych.
Referat Promocji Miasta
Z życia miasta
Wielka wyprzedaż nieruchomości w Szklarskiej Porebie
- Details