Zainaugurowano nowy - II rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Jeszcze Młodzi”.
Na uroczystość przybył dziekan Kolegium Karkonoskiego dr Leszek
Albański. Wykład inauguracyjny wygłosiła Janina Peikert Primator
Karkonoskiego UTW w Jeleniej Górze.
Szklarska Poręba to jedyne tej wielkości miasto w Polsce, które
może się poszczycić cyklicznymi zajęciami dla osób starszych na tego
typu uniwersytecie. Podobne inicjatywy podejmowane są najczęściej w
dużych ośrodkach akademickich, a w mniejszych miejscowościach
ograniczają się do sporadycznych spotkań przy kawie. „Szrenicki
Uniwersytet” prowadzi cykliczne zajęcia od 1 października do końca maja z
przerwą semestralną w lutym. Słuchacze UTW uczestniczą w lektoratach z
języka niemieckiego i angielskiego, usprawniających zajęciach
gimnastycznych i ćwiczeniach rehabilitacyjnych naw basenie. Poznają
tajniki obsługi komputera, korzystania z Internetu i poczty e-mail.
Organizowane są również wyjazdy np. do Filharmonii Wrocławskiej czy spotkania z pracownikami banku. W tym roku zaplanowano również zajęcia z „Edukacji Turystycznej”. Studenci chodzić będą z przewodnikiem na górskie wędrówki, poznawać technikę nordic walking – czyli spaceru z kijkami i spotykać ciekawych ludzi np. z alpinistów, którzy opowiedzą o swych przygodach i doświadczeniach. Dla tych słuchaczy, w których drzemie dusza artysty zorganizowane zostaną zajęcia umuzykalniające z pracownikami Filharmonii Jeleniogórskiej, warsztaty z artystami parającymi się rękodziełem i spotkania w Saloniku Artystyczny organizowanym przez Stowarzyszenie „Puch Ostu”.
Kiedy w zeszłym roku na jesieni rozpoczynano zajęcia, zgłosiły się 33 osoby, wiosną certyfikaty ukończenia I roku dostało 40 słuchaczy, a na nowy rok akademicki zapisały się 52 osoby. 80 procent studentów w roku akademickim 2009/2010 wykazało się stu procentową frekwencją! Te dane obrazują jak potrzebny jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w naszym mieście. W XXI wieku życie toczy się szybko. Producenci prześcigają się z wprowadzaniem na rynek nowości technicznych, otwarte granice sprzyjają wyjazdom, instytucje kulturalne, chcąc zarobić na swe utrzymanie, oferują bogate programy artystyczne. Osoby starsze ,z powodu niedogodności wynikających z wieku, mają ograniczone możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. Niezwykle pomocny okazuje się tutaj właśnie Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Na zajęcia uczęszczają osoby powyżej 45 lat, choć najwięcej jest w przedziale od 50 do 65 roku życia. Najstarsza studentka ma 72 lata.W tym miejscu podkreślić należy również, że wysokość czesnego na naszej uczelni należy do najniższych w kraju. Za miesiąc słuchacz płaci 30 zł. I jak podkreśla Irena Kubera prezes zarządu UTW, przez wielu nazywana ”Dziekanem”, nie wynika to z ubogiej oferty programowej. Tak niskie czesne jest możliwe dzięki pomocy władz miasta, instytucji i osób prywatnych. Słuchaczom udostępniane są nieodpłatnie sale w szkole i w MOKSiAL-u. Również zajęcia z auqaaerobiku na basenie w KRUSie , dzięki przychylności dyrektora ośrodka, odbywają się po bardzo sprzyjających cenach. Zajęcia komputerowe prowadzone są nieodpłatnie przez Pana Pawła Popłońskiego.
Życzymy zapału i nie gasnącego entuzjazmu zarówno studentom UTW jak i jego organizatorom.