×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Marcin Zawół ze złotem na ceremonii medalowej w Lozannie podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimijskich 2020 (fot. Sandro Halank)

Sportowiec ze Szklarskiej Poręby jest tegorocznym laureatem wyróżnienia za promocję miasta

Podczas dekoracji zwycięzców sobotnich biegów Letniego Biegu Piastów odbyło się jeszcze jedno, jakże ważna dla Szklarskiej Poręby uhonorowanie. Młodemu sportowcowi, stającemu na najwyższych stopniach podium międzynarodowych zawodów, trenującemu i uczącemu się w Szklarskiej Porębie Miasto przyznało DUCHA GÓR za szczególne osiągnięcia w promocji miasta.

Marcin Zawół - laureat Ducha Gór 2021

Marcin Zawół jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie. Podczas III Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Lozannie 2020 r. zdobył złoty medal w biathlonowym sprincie. Złoto które wywalczył szklarskoporębianin, jest pierwszym medalem w historii występów polskich, młodych olimpijczyków na Zimowych Olimpiadach Młodzieży. Polak wygrał rywalizację w biegu sprinterskim na 7,5 km. W swym sportowym dorobku, mimo młodego wieku ma sporo medali Mistrzostw Polski w biathlonie letnim i zimowym.

Ostatnie 2 lata to pasmo sukcesów 18-letniego zawodnika MKS KARKONOSZE. W 2020 r. podczas rozgrywanych w Dusznikach-Zdroju biathlonowych Mistrzostwach Polski na nartorolkach wywalczył aż 3 medale, a jego drużyna zdobyła 2 miejsce w klasyfikacji medalowej klubów. Z biathlonowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Obertilliach bieżącego roku wrócił ze srebrnym medalem. Jego sukcesy docenił też Polski Komitet Olimijski — Marcin Zawół jest laureatem nagrody Nadziei Olimpijskich im. E. Pietrasika przyznawanej przez tę organizację młodym obiecującym zawodnikom.

Każdy z takich sukcesów to okazja by wspomnieć o Szklarskiej Porębie, o trasach w Górach Izerskich, na których trenuje, o ośrodku biathlonowym w Jakuszycach i oczywiście o szkole, w której szlifuje swój talent. Dla Szklarskiej Poręby jest niekwestionowaną chlubą i prawdziwym ambasadorem w Polsce i na świecie. Zaś talent i ciężka praca Marcina Zawoła są wspaniałą motywacją dla wszystkich młodych sportowców.
Wyróżnienie w Szklarskiej Porębie Jakuszycach odebrał w imieniu Marcina brat — Mateusz Zawół. Laudację wygłosili i nagrodę wręczyli: Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Lichocki, Zastępca Burmistrza Zbigniew Misiuk, Sekretarz Miasta Agnieszka Gwóźdź oraz kierownik referatu promocji Agnieszka Rozenek.