×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W sobotę 4 września 2010 r. Partnerstwo „Wspólnie dla Szklarskiej Poręby" zorganizowało już po raz drugi otwarte Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w grzybobraniu. Na starcie stawiło się 20 załóg. Punktualnie o godz. 11.00 jury zawodów po opatrzeniu każdego uczestnika wizerunkiem Ducha Gór, który gwarantował bezpiecznie przedarcie się grzybiarzy przez gęstwinę Jakuszyckich lasów, dzikich ostępów i mokradeł, wystartowało zawodników na zbiór. Każdy z grzybiarzy ma swoje tajemne miejsca obfitych wysypów, toteż w mgnieniu oka wszyscy grzybiarze zniknęli w leśnych ostępach. Zresztą w tym roku grzybów mamy w bród, nawet amatorzy wracają z pełnymi koszami borowików, podgrzybków czy maślaków . Już po trzech godzinach w Osadzie Turystycznej Orle zawodnicy prezentowali swe trofea. Jury miało wiele pracy z oceną, wszak regulamin przewidywał kilka konkurencji: na ilość zebranych borowików szlachetnych, wagę, na grzyba o największej średnicy kapelusza, o najgrubszym trzonie, na najdorodniejszy okaz - toteż praca komisji przy przeglądzie, sortowaniu, mierzeniu i ważeniu pochłonęła ponad godzinę. A grzybiarze posilali się pysznym krupnikiem z grzybami zaserwowanym przez gospodarza Orla p. Staszka Kornafela i opowiadaniem anegdot o grzybiarzach i grzybobraniach.
  W końcu obwieszczenie wyników, wręczenie nagród i dyplomów. Nominowani do nagród dostąpili zaszczytu przyjęci do grona Starych Grzybów i Purchawek a zwycięzcy uzyskali tytuły (w kolejności zajętych miejsc): Płachetki kołpakowatej, Ozorka pospolitego, Dwupierścieniaka cesarskiego, Gąsówki nagiej, Sromotnika bezwstydnego, Czernidłaka pospolitego, Gołąbka wymiotnego, Wieruszki zatokowatej i Gąski niekształtnej. Impreza miała charakter nie tylko relaksacyjny ale też edukacyjny. Licznie przebywający na Orlu turyści mieli okazję podziwiania wielu gatunków grzybów – plonu sobotniego zbioru miłośników grzybów i grzybobrania. Członkowie jury to prawdziwi profesjonaliści, bezbłędnie rozróżniający grzyby jadalne od niejadalnych i trujących. Dzielili się swoją wiedzą z zainteresowanymi. Jedynym nierozstrzygniętym problem pozostało zakwalifikowanie borowika ceglastoporowego, którego 2 okazy znalazły się w koszach grzybiarzy, czy jest gatunkiem chronionym czy nie. Różne atlasy różnią się w tej kwalifikacji. Ponad wszelką wątpliwość należy on do grzybów rzadkich a występuje w górach południowej Polski w lasach iglastych i mieszanych.
Organizatorzy II Mistrzostw w Grzybobraniu dziękują Panu Markowi Kordasiewiczowi za umożliwienie zwiedzenia unikatowej kolekcji przycisków szklanych do papieru, które wystawione są w Szklanej Hucie na Orlu.
Zapraszamy za rok na kolejną, już III edycję Mistrzostw Szklarskiej Poręby w grzybobraniu.

Partnerstwo „Wspólnie dla Szklarskiej Poręby"