×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Bohdan Ginter

Bohdana Wojciecha Gintera poznałem w 2007 roku w dniu rozpoczęcia mej pracy na stanowisku sekretarza Szklarskiej Poręby. Wojciech Ginter wówczas był radnym Rady Miejskiej. Ze składu Rady Miejskiej tej kadencji (2006-2010), wcześniej odeszli na zawsze wspaniali radni: Mirosław Pluta, Mirosław Kupis, Irena Rzemieniewska, Przemysław Wiater. Teraz odszedł Bohdan Wojciech Ginter.


Wociech Ginter na radnego wybierany był począwszy od kadencji 2002-2006 i następnie na kolejne kadencje 2010 – 2014 i 2014 – 2018. W radzie Miejskiej pełnił funkcje przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i działał w innych komisjach i zespołach problemowych. Był aktywnym radnym, nie szczędził czasu w pracy na rzecz lokalnego środowiska i miasta. Często zabierał głos i zajmował stanowisko na sesjach Rady i posiedzeniach Komisji, głównie przy rozpatrywaniu spraw społecznych i gospodarki komunalnej. Miał wiele do powiedzenia w sprawach naszego miasta. Rolę samorządowca wypełniał z oddaniem i pełnym zaangażowaniem. Traktował ją jak powołanie.


Wojtka poznałem jako autentycznego samorządowca a zarazem człowieka koleżeńskiego i przyjaznego mieszkańcom już na początku mej służby publicznej. Szczególne zaangażowanie w sprawy miejskie wykazywał przy organizacji różnorodnych imprez lokalnych, w tym obchodów 50.lecia nadania praw miejskich Szklarskiej Porębie a szczególnie przy obsłudze powierzonych przez FIS naszemu miastu imprez rangi światowej: zawodów Pucharu Świata w Biegach Narciarskich Szklarska Poręba-Jakuszyce, edycje 2012 i 2014. W pracach przygotowawczych do tej światowej rangi imprez na Polanie Jakuszyckiej pracował jako wolontariusz. Wykazywał się na odcinkach, gdzie było coś do zrobienia. Dostrzegał wszelkie problemy. Zabiegał, aby wszystko było wykonane na medal. Przed i w czasie zmagań sportowych widziany był obok centrum wydarzeń ze swym nierozłącznym plecaczkiem.

Bohdan Wojciech Ginter


Wojtka postrzegam jako autentycznego lokalnego patriotę. Takim był. Zależało mu, by Szklarska Poręba była dobrym miejscem do życia mieszkańców. By była promowana i cieszyła się renomą gościnnego kurortu w kraju i za granicą. Dbał o upamiętnianie ludzi i miejsc. Udostępniał zbiory z domowych zasobów archiwalnych - dokumentów, fotografii i wspomnień o organizacji życia Polaków w Szklarskiej Porębie w pierwszych latach powojennych. Te bogate zasoby zachowane w domu Ginterów posłużyły do wzbogacenia wydań monograficznych: „Szklarska Poręba, opowieść o ludziach i miejscu” (Stowarzyszenie Puch Ostu, Szklarska Poręba 2010) i „Szklarska Poręba. Monografia historyczna” (Ivo Łaborewicz, Przemysław Wiater, Szklarska Poręba 2011). Wojtek aktywnie współpracował z Urzędem Miejskim przy organizacji obchodów 50.lecia nadania prawe miejskich Szklarskiej Porębie, 70.leciu objęcia ochroną przez Wojsko Polskie granicy w Karkonoszach i Górach Izerskich (potocznie 70.leciu WOP) czy przy obchodach Roku Wlastimila Hofmana. Wojtek zawsze uczestniczył w uroczystościach religijno – patriotycznych świąt narodowych: Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja i Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. W tym roku, podczas obchodów 3 Majowego Święta nie zauważyłem Wojtka podczas koncertu melodii patriotycznych i mszy za ojczyznę w kościele pw. Bożego Ciała o godz. 10:00 i podczas manifestacji patriotycznej na Skwerze Jana Pawła II o godz. 12:00. Pomyślałem – obyśmy się jeszcze spotkali na najbliższych uroczystościach 11 listopada. Niestety, Wojtek wciąż walczył o powrót do zdrowia. I choć nie będzie już Go z nami podczas kolejnych rocznicowych uroczystości, ufam że gdzieś z góry zza obłoków, spojrzy na ukochaną Szklarską Porębę i życzliwych Mu ludzi.

Szklarska Poręba, 2 grudnia 2022 r. Feliks Rosik