×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Przed 30 laty pierwszy raz po długiej przerwie sami rozpoczęliśmy rządy

Dzień Samorządu Terytorialnego uchwalony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2000 roku. Choć nie jest dniem wolnym od pracy dla samorządowców, to ważna data dla każdego obywatela naszego państwa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ mamy na własną rzeczywistość społeczną dzięki samorządom. Starsi obywatele doskonale pamiętają, że od 1950 r., kiedy samorząd terytorialny w Polsce zlikwidowano, mieszkańcy państwa nie mieli żadnego wpływu na lokalne życie. Wszystkie jego aspekty rozgrywane były w gremiach partyjnych, a decyzje — nawet w drobnych sprawach — często zapadały w odległych gabinetach.

Dzień Samorządu Terytorialnego przypada na 27 maja, bowiem tego dnia w 1990 roku odbyły się, pierwsze po czterech dekadach przerwy samorządności polskiej, wybory do rad gmin. Zarządzone przez ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego, były efektem porozumień okrągłostołowych z 1989 r., kiedy rozpoczęto długi marsz do zmiany ustroju Polski. Samorządność jest jednym z podstawowych jego filarów.
W 1990 r. wybierano skład 2383 rad gmin: 1547 wiejskich, 255 miejskich, 574 gminno-miejskich oraz 7 dzielnicowych Warszawy. Podczas głosowania 42,27 % uprawnionych wyłoniło 51987 radnych [Źródło: M.P. z 1990 r. nr 21, poz. 170]. Byli oni prekursorami wielkich zmian w Polsce. Dopiero po 9 latach wprowadzono kolejne dwa szczeble samorządu terytorialnego, ustanawiając powiaty i duże województwa.
W lutym br. zaplanowano bogate w wydarzenia obchody 30 rocznicy pierwszych wyborów, jednak z uwagi na stan epidemiczny większość z nich niestety się nie odbędzie.

Decyzje zapadające w organach i kolegialnych ciałach samorządowych mają wpływ na wiele codziennych spraw: szkolnictwo, kulturę, infrastrukturę, koszty życia, podatki lokalne, urządzenie przestrzeni i szereg innych, z pozoru drobnych, a jakże istotnych zagadnień.
Dlatego tak istotne jest abyśmy uczestniczyli nie tylko w wyborach samorządowych, ale stale współpracowali z samorządowcami w kształtowaniu naszej wspólnej, lokalnej i regionalnej rzeczywistości.

Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Lichocki — kierujący samorządem lokalnym w naszym mieście, przesłali życzenia:

Z okazji Dnia Samorządowca, wszystkim współtworzącym samorząd, a więc także wszystkim mieszkańcom Szklarskiej Poręby, życzymy abyście każdego dnia byli zadowoleni z miejsca, w którym żyjecie. Byście czuli się gospodarzami naszego miejsca na Ziemi, i abyście z dumą mogli się chwalić, że jesteście ze Szklarskiej Poręby. A w aktualnej, trudnej sytuacji by nie opuszczał Was optymizm.
Budując lokalną demokrację, tworzymy wspólnie warunki do lepszego jutra. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, a samorządowcom za wytrwałość w służbie, także tym, którzy spędzają czas na zasłużonych emeryturach lub pełnili tę służbę i odeszli do innych, ważnych zadań.