O historii energetyki nie należy tylko czytać.......
W Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie - mieszczącym się w budynku starej siłowni wodnej - można zobaczyć (i dotknąć!) urządzenia wykorzystywane niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej. Są wśród nich liczniki energii elektrycznej, przekładniki prądowe i napięciowe niskiego i wysokiego napięcia, transformatory, izolatory stacyjne i liniowe, prądnice, przyrządy pomiarowe.
Znaleźć można tu wszystko co związane było i jest z energetyką, począwszy od czasopism i książek, munduru inżyniera energetyka I stopnia, poprzez adresarkę (adresograf) z 1925 r. przeznaczoną do drukowania tekstów rachunków za energię elektryczną, wytłaczanych na płytach cynkowych, aż po agregat prądotwórczy z 1912 r.
Eksponaty, pieczołowicie restaurował przez te lata wieloletni kustosz - Pan inż. Ludwik Szczepaniak.Najstarsze spośród blisko 600 eksponatów pochodzą z 1900 r., wiele z nich zachowało sprawność aż do dzisiaj.
W muzeum, niewątpliwą atrakcją, jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Przez długie lata była ona niedostępna dla zwiedzających. Dopiero w 1995 r. otwarto balkon widokowy, z którego doskonale widać halę maszyn i hydrozespół z dwiema turbinami Francisa (0,057 MW i 0,099 MW), pracującymi na wspólny generator asynchroniczny.
Otwarte zostało w dniu 15 maja 1975 r. przez Jeleniogórski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Inicjatorem powstania (początkowo) Minimuzeum w 1975 roku był inż. Ludwik Szczepaniak - Zasłużony Senior SEP. Aktu otwarcia wówczas Minimuzeum dokonał Zasłużony Senior SEP - Pan Teofil Gawarecki.
Dla grup zorganizowanych zasoby Muzeum są udostępniane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) Oddział w Jeleniej Górze po wcześniejszym umówieniu,
telefon sekretariatu SEP: 75 75 26 338,
telefon TAURON Dystrybucja: 75 8891 423.
Dla turystów indywidualnych Muzeum jest czynne w każdą sobotę pomiędzy 1 lipca a 30 września w godzinach od 10:00 do 15:00.\
Adres:
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
ul. Jeleniogórska 2
58-580 Szklarska Poręba
Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Zainteresowanych starymi urządzeniami związanymi z szeroko pojętą elektroenergetyką zachęcamy do odwiedzenia Muzeum.