Spotkanie Ludzi Gór po raz trzynasty było okazją do rozmów, wymiany poglądów i uhonorowania zasłużonego mieszkańca
Wczoraj spotkaliśmy się w Szałasie SIELANKA nad Wodospadem Kamieńczyka by porozmawiać, pocieszyć się towarzystwem, wymienić się wrażeniami z całego minionego roku. Honorowym gościem XIII Spotkania Ludzi Gór była Zbigniew Frączkiewicz – laureat tegorocznego wyróżnienia DUCHA GÓR za szczególne osiągnięcia w promocji Miasta Szklarska Poręba.
Było jak zwykle: miło, ciepło i rodzinnie. Spotkanie zaszczycili nie tylko przewodnicy, gospodarze schronisk, ratownicy górscy i ludzie zawodowo związani z górami. Nie zawiedli też ludzie górom naszym przychylni, od których zależy w nich powodzenie: Poseł na Sejm Zofia Czernow, biskup Stefan Cichy, Nadleśniczy Jerzy Majdan, Prezes Zarządu Głównego GOPR Mirosław Górecki oraz przedstawiciele innych urzędów, instytucji i organizacji pozarządowych.
Zebranych powitał gospodarz miasta Mirosław Graf, a towarzyszyli mu Małgorzata Drużkowska – przewodnicząca miejskiej rady oraz zastępca burmistrza Zbigniew Misiuk.
To właśnie przedstawiciele samorządu ogłosili laureata, wygłosili laudację i wręczyli statuetkę symbolizującą wyróżnienie miasta za szczególny wkład w promocję Szklarskiej Poręby – DUCHA GÓR. Zbigniew Frączkiewicz nie krył zaskoczenia, ale i zadowolenia. Cóż, to przecież bardzo miłe zostać docenionym przez miasto, w którym się mieszka, tworzy i któremu poświęca się wiele uwagi. Zbigniew Frączkiewicz od lat przysparza Szklarskiej Porębie popularności poprzez swe nietuzinkowe działania artystyczne. W minionym roku jego wielki monument granitowy 100 TON znów był powodem, dla którego zjechały do miasta nad Kamienną mass-media, turyści, inni artyści.
Planowany granitowy szlak, rozpoczynający się właśnie od tej rzeźby, z pewnością będzie kolejnym magnesem przyciągającym do miasta gości.
Czas w SIELANCE, szałasie biesiadnym prowadzonym przy Schronisku nad Wodospadem Kamieńczyka, przez państwo Janinę i Jerzego Sieleckich, upływał jak zwykle miło i radośnie. Wnętrze wypełniła nastrojowa muzyka i śpiew żeńskiego duetu EWENEMENT Eweliny Gorayskiej i Anny Katarzyny Jiruskiej. Niektórym nawet drgnęła nóżka i skorzystali z karnawału wychodząc na parkiet. Przy pysznym poczęstunku toczyły się rozmowy, przy ogniu pstrykano wspólne, pamiątkowe fotografie, snuto wspomnienia i plany na przyszłość... Właśnie po to, raz do roku, ludzie gór się spotykają. Na co dzień wszak surowe życie i ciężka praca w górach nie dają zbyt wielu okazji do niezobowiązujących pogaduszek. A są one potrzebne. Nie tylko do podtrzymywania więzi, od których często zależą interesy, ale i wymianie doświadczeń, przepływu informacji, którego nie zapewnią nawet najnowocześniejsze środki komunikacji. Bezpośredni kontakt to także szansa na wypracowanie wspólnych pomysłów i koncepcji. Zapewne wkrótce o niektórych się dowiemy.