Turystyka jest najważniejszym działem gospodarki Szklarskiej Poręby. W mieście nie ma przemysłu ciężkiego lub chemicznego i co najważniejsze nie jest on pożądany. W gminie preferowane są obecnie inwestycje w usługi podnoszące poziom konkurencyjności turystycznej i jakości życia mieszkańców.
Szklarska Poręba może przyjąć jednorazowo około 10 tysięcy gości w blisko 300 obiektach, w tym 12 hotelach, kilkunastu pensjonatach, 4 schroniskach oraz 216 w innych obiektach. Szacuje się, że rocznie miasto odwiedza około miliona turystów. W Szklarskiej Porębie jest kilkanaście restauracji, drugie tyle barów, dwie dyskoteki, trzy dancingi, liczne sklepy różnej branży.
Ruch turystyczny obsługuje 4 biura turystyczne oraz Informacja Turystyczna. Odnowę biologiczną oferuje 7 obiektów oraz 2 mikroklimatyczne groty solno–jodowe i 5 małych krytych basenów. W Szklarskiej Porębie jest położony najwyżej w Polsce stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, na którym trenuje kadra narodowa, boisko do siatkówki plażowej, kort tenisowy, 3 kręgielnie, osada jazdy konnej oraz rozbudowana sieć wyciągów narciarskich.
W mieście jest 6 muzeów, 3 galerie, 2 dyskoteki, 3 dancingi, 3 kawiarenek internetowych, kilkadziesiąt punktów z bezprzewodowym dostępem do internetu (free hot spot), liczne wypożyczalnie rowerów i sprzętu zimowego oraz kilka szkółek narciarskich.
Podmioty działające na terenie miasta najczęściej zatrudniają do 9 osób. W większości w gastronomi, hotelach, handlu i usługach.
Największymi zakładami pracy są:
- Interferie Sp. z o.o.
- Sudety Lift Sp. z o.o.
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
- Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii NZOZ w Szklarskiej Porębie;
- Nadleśnictwo Szklarska Poręba
- Miejski Zakład Gospodarki Lokalowej
Największym zagranicznym inwestorem działającym na terenie miasta jest ARLBERGER BERGBAHNEN AG z siedzibą w Insbruku, która to zainwestowała w instalację narciarską na Szrenicy.