Szklarska Poręba przygotowania rozpoczęła kilka lat temu, gdy samorząd podjął w tej sprawie uchwałę, wyrażając wolę organizacji dużej międzynarodowej imprezy. Teraz przyszedł czas na realizację tych zamierzeń. W marcu władze miasta za pośrednictwem Polskiego Związku Narciarskiego, złożyły oficjalne zgłoszenie do FIS. Delegacja została zaproszona do Dubrownika, aby podjąć szczegółowe rozmowy
- Takie zawody to szansa na promocję nie tylko Szklarskiej Poręby, ale regionu, województwa i całego kraju – powiedział przed wyjazdem burmistrz Arkadiusz Wichniak. – Jedziemy do Dubrownika z dużymi nadziejami. Podczas kongresu liczymy na mocne poparcie Polskiego Związku Narciarskiego. Cieszę się, że nasze starania już poparli m.in. Minister Sportu, Marszałek Województwa i Starosta Jeleniogórski. Otrzymaliśmy też list z poparciem m.in. od władz sąsiedniego Harrachova. Wiem, że Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów i twórca narciarskiego sukcesu Szklarskiej Poręby, będzie za nas trzymać kciuki.
Szklarska Poręba i trasy przygotowane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów to jedyne miejsce w Polsce, gdzie już dzisiaj można organizować zawody międzynarodowej rangi. Tylko tutaj są trasy z ważną homologacją FIS. Warto tu wspomnieć, że Polana Jakuszycka była rezerwowym miejscem dla organizatorów tegorocznych Mistrzostwa Świata w Libercu. Gdyby tam zabrakło śniegu, zawody w narciarstwie biegowym, w których dwukrotnie triumfowała Justyna Kowalczyk, przeniesione zostałyby właśnie na Polanę Jakuszycką. Mistrzyni Świata i zdobywczyni Pucharu Świata, tak wyraża się o trasach biegowych w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach „… to jedyne miejsce w Polsce do organizowania w przyszłości imprez biegowych światowej rangi. To doskonała baza treningowa ze znakomitymi warunkami śniegowymi”* .
Szklarska Poręba to największy w Polsce i Europie Środkowej ośrodek narciarstwa biegowego, oferujący prawie 150 km tras. Miasto położone jest na styku dwóch pasm górskich: Karkonoszy i Gór Izerskich zapewniających doskonałe warunki śniegowe i klimatyczne.
Pierwsze maratony narciarskie odbywały się tu już w latach 20-tych ubiegłego stulecia.Te tradycje są kontynuowane. Na Polanie Jakuszyckiej rozgrywany jest Bieg Piastów (zaliczany do Euroloped i Worldloped – największe masowe imprezy w Europie i na świecie). Trasy narciarskie w Szklarskiej Porębie dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi, charakteryzują się dużymi opadami śniegu i wyjątkową długością jego zalegania. Uprawianie narciarstwa klasycznego możliwe jest już w listopadzie i trwa nawet do maja.
Położenie Szklarskiej Poręby gwarantuje łatwy dojazd z każdego zakątka świata. W pobliżu są trzy duże międzynarodowe lotniska we Wrocławiu, Pradze, Dreźnie. Do Szklarskiej Poręby prowadzi międzynarodowa droga E65. Do miasta można dojechać bezpośrednimi pociągami z Wrocławia, Poznania i Warszawy (Polska), a wkrótce również nawet z Pragi (Czechy).
Ośrodek Narciarstwa Biegowego na Polanie Jakuszyckiej został wyposażony w zaplecze techniczne. Do dyspozycji sportowców oddane są szatnie, sanitariaty, serwisy narciarskie. Stowarzyszenie Bieg Piastów dysponuje ratrakami i skuterami przygotowując codziennie po kilkadziesiąt kilometrów tras biegowych.
Plany inwestycyjne obejmują m.in. budowę nowej strzelnicy biatlonowej, powiększenia budynku technicznego, w którym powstaną nowe szatnie oraz prasowe pomieszczenia komentatorskie, parkingi, zaplecze sanitarne, trybuny, a także odbudowę linii kolejowej. Pieniądze na ten cel obiecało Ministerstwo Sportu i Sejmik Dolnośląski. Zakończenie prac zaplanowane jest na rok 2010. Wkrótce turyści, narciarze i kibice będą mogli wygodnie i bezpiecznie dojechać pociągiem na zawody sportowe albo trening. Trwa właśnie odbudowa linii kolejowej Szklarska Poręba – Harrachov (Czechy).
Trasy biegowe są bardzo cenione przez zawodników. Już dzisiaj cztery z nich mają ważną homologację FIS (najwyższe kategorie D i E). Dlatego oprócz Biegu Piastów, rozgrywanych jest tu wiele innych imprez, w tym rangi Mistrzostw Polski.
Szklarska Poręba oferuje bogatą ofertę gastronomiczną, noclegową (10 000 miejsc) i kulturalno-rozrywkową. W całym regionie jest ponad 35 tysięcy miejsc noclegowych i dziesiątki atrakcji turystycznych.
Szklarska Poręba jest dobrze przygotowana do przyjęcia kibiców i zawodników. Udowodniliśmy to w roku 2009, kiedy do miasta zjechało prawie 3 tysiące zawodników z różnych zakątków świata, uczestniczących w Biegu Piastów. Wiemy, że udźwigniemy wielki ciężar spoczywający na organizatorach Pucharu Świata. A podjęte wiele miesięcy temu działania i inwestycje pomogą w realizacji tego zadania.
Nasze starania popierają Minister Sportu RP, władze Powiatu Jeleniogórskiego, Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Polski Związek Narciarski, miasto Harrachov i inni.
Skład delegacji
Arkadiusz Wichniak - Burmistrz Szklarskiej Poręby
Jacek Jaśkowiak – doradca burmistrza ds. World Cup (delegat Biegu Piastów na kongresy Euroloped i Worldloped, zawodowy negocjator)
Kamila Krosińska– pracownik biura stowarzyszenia Bieg Piastów
/Referat Promocji Miasta/
* wywiad dla tygodnika Nowiny Jeleniogórskie nr 13 z 31.03.2009
Listy poparcia dla World Cup Szklarska Poręba :
Poparcie Biegu Piastów
Poparcie Minister Sportu
Poparcie Starostwa
Poparcie Lokalna Organizacja Turystyczna
Certyfikaty Tras Biegu Piastów:
Certyfikat 1
Certyfikat 2
Certyfikat 3
Certyfikat 4