×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie rozpoczął realizację projektu MurArt w ramach Fundacji Orange. MurArt to projekt łączący odległe dziedziny sztuki, tradycję i historię z nowymi technologiami. W ramach projektu powstanie trójwymiarowy, ceramiczny mural 2m/2m i ceramiczne kody QR. Mural będzie kolażem prac przedwojennej i współczesnej kolonii artystów działających na terenie Szklarskiej Poręby oraz motywów historycznych i przyrodniczo-krajoznawczych. Kody QR będą zainstalowane w miejscach ważnych dla kulturalnej mapy Szklarskiej Poręby i będą odsyłać do powstałych w ramach projektu stron internetowych. Innowacyjność projektu polega na łączeniu najnowszych technologii (ploterów laserowych i cyfrowych drukarek ceramicznych) z tradycyjnymi technikami ceramicznymi co niewątpliwie może stać się inspiracją dla współczesnego młodego człowieka.

W projekcie biorą udziału dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat. W ramach jego realizacji zaplanowane jest kilka wycieczek, mających na celu zapoznanie uczestników ze sztuką, historią i przyrodą oraz zainspirowanie do stworzenia dzieła jakim stanie się mural. Po zebraniu materiałów na spotkaniach warsztatowych w MOKSiAL oraz w Pracowni Artystycznej Eweliny Wójtowicz powstanie wspólna praca młodych adeptów sztuki, której uroczyste odsłonięcie nastąpi w czasie tygodnia Akademii Orange w maju br.

Naszym głównym partnerem i animatorem warsztatów artystycznych jest Pracownia Artystyczna Ewelina Wójtowicz. Ewelina Wójtowicz to artystka tworząca w szkle i ceramice, wielokrotnie nagradzana za swoją pracę poza granicami kraju. Podczas Rezydencji Artystycznej w Labolatorium Nowoczesnych Technologii FabLab w Szkole Haystack w Stanach Zjednoczonych opracowała autorskie metody pracy z drukiem na ceramice z wykorzystaniem ploterów laserowych i ceramicznych drukarek cyfrowych.

Naszymi partnerami są również Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze wraz z oddziałem muzeum Dom C.G. Hauptmannów, „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu, Dom dziecka „Nadzieja” w Jeleniej Górze, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szklarskiej Porębie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie,  świetlica środowiskowa „Plus” i „Cegiełka”, ZSOiMS im. J.I. Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie oraz media: Nowiny jeleniogórskich i Muzyczne radio.

W ramach projektu zorganizowano wycieczki:
Wycieczka do Jeleniej Góry
Wycieczka do Bolesławca
Wycieczka po Szklarskiej Porębie

Plakat do porania [Adobe Acrobat PDF - 1.35 MB]