×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Jerzy Lechowicz urodził się 9 lutego 1921 r. w Zakopanem. Dorastał w sportowej rodzinie Krzeptowskich, z których wyszli mistrzowie kombinacji norweskiej i alpejskiej. Tam zaraził się narciarską pasją. Od najmłodszych lat uprawiał biegi, zjazdy ale przede wszystkim preferował skoki. Pierwsze sukcesy odnosił w barwach „Wisły” Zakopane – klubie założonym przez pułkownika Franciszka Wagnera, dowódcy 3 Pułku Strzelców Podhalańskich a zarazem działacza Polskiego Związku Narciarskiego, organizatora Narciarskich Mistrzostw Świata FIS w Zakopanem w 1939 r. Sukces mistrzowski powtórzył w 1946  w sztafecie o Puchar PZN. W czasie wojny, zwerbowny przez pułkownika Wagnera, na nartach przez Karpaty przewoził przesyłki kurierskie do Czech i Węgier.  W 1946 roku Jerzy, jako reprezentant Klubu Sportowego „Gwardia” Zakopane przyjechał do Szklarskiej Poręby na czwórmecz narciarski w biegach i skokach. Tu spotkał Wandę Truchlińską, organizatorkę imprez sportowych, tu pozostał na zawsze; w związku małżeńskim z Wandą  przeżyli 55 lat.  To z osobami Wandy i Jerzego Lechowiczów rozpoczyna się historia sportów zimowych w powojennej Szklarskiej Porębie. Już w 1946 Wanda wraz z młodymi pasjonatami sportów zimowych zorganizowała sekcję narciarską Klubu Sportowego „Unia” Szklarska Poręba. Jerzy  od niemal samego początku występował w jego barwach.  

Był sportowcem wszechstronnym. Uprawiał biegi narciarskie, skoki i zjazdy. Jego koronną konkurencją był dwubój klasyczny. Był najlepszym zawodnikiem w narciarstwie na Dolnym Śląsku. Przez 12 lat zdobywał tytuł mistrza Dolnego Śląska w kombinacji klasycznej. Zawody Narciarskich Mistrzostw Dolnego Śląska kilkakrotnie rozgrywane były w Szklarskiej Porębie. Tu tytuł mistrza zdobywał przed własną publicznością. Jako zawodnik i trener doprowadził do rozbudowy istniejących na terenie miasta skoczni  i wybudowania kilku małych ośrodków treningowych. Był motorem i współorganizatorem ważnych imprez w polskim narciarstwie. Do tradycji należały Noworoczne Zawody w Skokach Narciarskich, na które do Szklarskiej Poręby przybywali skoczkowie z Zakopanego, Wałbrzycha czy z Harrachova. Klub Sportowy „Unia” organizował też inne zawody z udziałem najlepszych zawodników Polskich i zagranicznych. W konkursach skoków Jerzy Lechowicz rywalizował ze Stanisławem Marusarzem, Janem Kulą, Danielem Krzeptowskim, Władysławem Tajnerem, Ryszardem Witke.

Pracując jako leśnik w leśnictwie Zieleniec miał doskonałe rozpoznanie warunków do uprawiania narciarstwa biegowego w wysokich partiach Gór Izerskich. On odkrył Szklarską Porębę dla nart biegowych. Był jednym z pierwszych biegaczy, którzy już w latach 40-ych i 50-ych organizowali zawody w biegach narciarskich na Białej Dolinie, Hali Szrenickiej i późniejszej Polanie Jakuszyckiej. Wraz z Włodzimierzem Paszkiewiczem, Kazimierzem Makarowskim, Tadeuszem Jankowskim i Leszkiem Kuźmą, nie posiadając ratraków i innych urządzeń, sami wytyczali trasy i zakładali ślady.

W Szklarskiej Porębie Jerzy Lechowicz organizował również Mistrzostwa Dolnego Śląska w biegach narciarskich i Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich.

Jerzy wygrywał międzynarodowe zawody w popularnym w latach 40-ych i 50-ych slalomie wiosennym rozgrywanym pod Łabskim Szczytem.  

Jako zawodnik, czynnie uprawiał sport do 1964 r.

Jeszcze będąc zawodnikiem rozpoczął pracę instruktorsko – trenerską. Przez 20 lat kierował sekcją narciarską w Klubie Sportowym „Szrenica”. W swej trenerskiej pracy wyszukiwał młode talenty, które szlifował, doskonalił i doprowadzał do mistrzowskiej formy. Garnęli się do niego nie tylko skoczkowie ale też zjazdowcy i biegacze. Jako szkoleniowiec ze swoimi zawodnikami miał świetny kontakt. Dawał doskonałe przygotowanie młodzieży do sportu kwalifikowanego. W swej długoletniej zawodniczej, trenerskiej i sędziowskiej karierze sportowej był wzorem dla seniorów i dla młodzieży. Jego pasję zawodniczą i szkoleniową wzbogacała pozytywistyczna aktywność działacza sportowego. Był delegatem technicznym PZN w biegach i skokach.

Równolegle z aktywnością sportową angażował się w życie społeczne miasta. Przez okres dwóch kadencji w latach 1961 – 1965 i 1969-1973 był radnym Rady Miejskiej. Jako radny stawiał na sport, wychowanie w sportowym duchu i rozwój miasta poprzez sport.

Uhonorowany wieloma odznaczeniami: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Kombatanta – Oficera Armii Krajowej. Otrzymał tytuł zasłużonego dla Dolnego Śląska i zasłużonego działacza kultury fizycznej. Za zasługi dla miasta, pracę na rzecz popularyzacji i rozwoju sportu, promocji miasta, za szkolenie  sportowe młodzieży, w 2002 roku Rada Miejska przyznała Jerzemu Lechowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Szklarskiej Poręby.

Odchodzi dziś fenomenalny człowiek, dla którego sport był pasją, który tą pasją dzielił się z innymi. 

Pogrzeb ŚP Jerzego Lechowicza odbędzie się 25 listopada 2014 r. na cmentarzu przy ul Wyszyńskiego w Szklarskiej Porębie, po mszy Św. odprawionej o godz. 12:00 w Kościele pw. Bożego Ciała przy ul. Franciszkańskiej w Szklarskiej Porębie.