×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Na dzień 14 października 2014 r. przypada 10 rocznica utworzenia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Sudety Zachodnie” - jako jednego z 25 obecnie funkcjonujących Leśnych Kompleksów Promocyjnych, a pierwszego utworzonego na Dolnym Śląsku.

Leśne Kompleksy Promocyjne (LKP) zwykle zlokalizowane są w cennych przyrodniczo terenach leśnych, składają się z jednego lub kilku nadleśnictw oraz zostały zobligowane do promocji zrównoważonej gospodarki leśnej, wspierania badań naukowych oraz edukacji leśnej społeczeństwa. 3 października 2014 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Jeleniówka" w Chromcu odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowe funkcjonowanie LKP „Sudety Zachodnie”. Konferencję poprzedziło zebranie Rady Naukowej LKP, po czym Nadleśniczowie - Pani Zyta Bałazy oraz Pan Lubomir Leszczyński przedstawili dziesięcioletnie dokonania LKP.

Wśród podejmowanych działań znalazły się projekty związane z ochroną cennych gatunków (ochrona cietrzewia w Górach Izerskich) i siedlisk, renaturyzacja torfowisk, restytucja jodły oraz mała retencja górska. W funkcjonowaniu LKP równie istotna jest działalność edukacyjna oraz współpraca ze społeczeństwem, która rzutuje na to jak LKP jest postrzegane – stąd tak duże zaangażowanie w liczne wydarzenia edukacyjno-promocyjne (np. coroczny udział w „Dolnośląskim Festiwalu Darów Lasu” oraz cykliczna organizacja programu edukacyjno-warsztatowego „Zielony Rower”). Nie można było pominąć również informacji o klęsce ekologicznej w Sudetach Zachodnich oraz działań, które doprowadziły do odbudowy drzewostanów i obrazu tego, jak dzisiaj wyglądają Góry Izerskie. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że LKP „Sudety Zachodnie”, stanowi formę rozwoju leśnictwa jutra i jest odpowiedzią leśnictwa na wyzwania cywilizacyjne. Obecny na konferencji Dyrektor RDLP we Wrocławiu - Pan Grzegorz Pietruńko podsumował dotychczasowe działania w ramach LKP, jako zasadne dla powołania i funkcjonowania jednostki tego typu.

Istotnym elementem okolicznościowej imprezy było wręczenie Kordelasów Leśnika Polskiego, jako najwyższego wyróżnienia przyznawanego w Lasach Państwowych ludziom, którzy swoją wieloletnią pracą szczególnie zasłużyli się dla dobra i rozwoju polskiego leśnictwa. Pan Dyrektor odznaczył kordelasami pracowników Nadleśnictwa Szklarska Poręba: Panią Janinę Kopacz, Pana Bronisława Dąbka oraz Pana Czesława Mieczkowskiego. Spośród pracowników Nadleśnictwa Świeradów odznaczenia przyjęli Panowie: Kazimierz Mańkowski, Jan Harbul oraz Andrzej Mikołajewski. Kordelasem Leśnika Polskiego został również odznaczony Pan Wiktor Szukalski – myśliwy z Koła Łowieckiego „Leśnik” z Wrocławia, m. in. za działania związane z ochroną głuszca na obszarze Sudeckiej Krainy Łowieckiej.

W dalszej części konferencji zaprezentowane zostały referaty dotyczące fauny (referat Pana Artura Pałuckiego) oraz flory (referat Pani Joanny Potockiej) obszaru LKP, początków osadnictwa w Sudetach Zachodnich (referat Pana Przemysława Wiatera) oraz Izerskiego Parku Ciemnego Nieba (referat Pana Tomasza Mrozka). Zwieńczeniem konferencji było uhonorowanie Pani Nadleśniczy Zyty Bałazy Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej, który wręczył Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Jeleniej Górze, Kazimierz Koncewicz.

W trakcie konferencji ogłoszono wyniki konkursu na logo LKP. Na konkurs nadesłano 120 prac, Jury najwyżej oceniło, przyznając pierwsze miejsca następujące prace: Emilii Wajdowicz z kl. IV SP1 w Szklarskiej Porębie (w kategorii szkoły podstawowe), Adama Nowaka z kl. II ZSOiMS w Szklarskiej Porębie (w kategorii szkoły gimnazjalne). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyróżnienie przyznano Annie Myślińskiej z kl. IV TH Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej.

Słoneczny piątek 3 października dla większości pracowników Nadleśnictwa Szklarska Poręba był dniem wyjątkowym. Większość pracowników skoncentrowana była na gościach, którzy tego dnia tłumnie odwiedzili nasze lasy. Chcąc szczególnie uczcić dziesiątą rocznicę utworzenia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Sudety Zachodnie”, zabraliśmy na rajd po leśnych duktach dzieci i młodzież ( także tę nieco starszą – wśród uczestników obchodów byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Jeszcze Młodzi” w Szklarskiej Porębie) z okolicznych placówek dydaktycznych oraz amatorów wycieczek rowerowych.

Grup rajdowych było 11. Uczestnicy mogli posłuchać opowiadań szklarsko-porębiańskich leśników o procesach zachodzących w przyrodzie, o zagrożeniach czyhających na nasze piękne lasy, o tym jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę, zadawali pytania i dzielili się z nami przeżyciami z wypraw do lasu. Prowadzący grupy przygotowali dla uczestników konkursy: na rozpoznawanie drzew, na piosenkę o tematyce leśnej, na najdłuższy rzut szyszką, na trafienie szyszką do celu. Każda wycieczka zakończyła się ogniskiem. Z relacji koleżanek i kolegów oprowadzających grupy po naszych lasach (koncepcja centrum dowodzenia – Aliny Kornalewicz i Stanisława Gmyrka) wynika, że największą radość z wyjścia do lasu miały Przedszkolaki z Przedszkola nr 2 w Szklarskiej Porębie. Po obejrzeniu relacji fotograficznej ze spokojem można stwierdzić, że czuwający nad nimi Pani Leśniczy K. Moszumańska oraz Pan Leśniczy M. Modrzejewski frajdę mieli nie mniejszą.

W podziękowaniu leśnikom dzieci ze szkół zaprezentowały swoje umiejętności, recytując wierszyki oraz śpiewając piosenki. Więcej informacji o samym Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Sudety Zachodnie” można znaleźć tutaj: http://www.lkpsudety.eu/viewpage.php?page_id=21

(Autorzy: K. Kondracki, M. Bugaj)