×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W letnim nastroju, wakacyjnych humorach i z uśmiechem na twarzach uczestnicy Art Skweru od kilku tygodni zapoznają się ze sztukami wszelakimi na Skwerze Radiowej Trójki .

Tradycyjnie już bowiem podczas wakacji Skwer Radiowej „Trójki” zmienił się w kreatywny i twórczy świat działań kulturalnych. ArtSkwer – Letni Festiwal Sztuki zainaugurował 19 lipca cykl warsztatów plenerowych wspólnie z Teatrem Klinika Lalek, spektaklem „Księga Gór” więcej. Pierwszy tydzień warsztatów upłynął pod hasłem „ Szkło naturalnie, ziołowo na ludowo”. Uczestnicy zajęć mozaiki szklanej przy  użyciu szkła barwnego oraz odpadowego pod kierunkiem instruktora wykonali piękny Zielnik Karkonoski. Tematem mozaiki była kompozycja szklana przedstawiająca unikatową florę Karkonoszy z wykorzystaniem wzorów ludowych.

Powstałe dzieło zostanie zaprezentowane podczas zakończenia Festiwalu. Nie mniejszym powodzeniem zwłaszcza wśród pań cieszyły się zajęcia tworzenia własnej niepowtarzalnej biżuterii szkła w technice tiffaniego, oraz projektowania biżuterii inspirowanej roślinnością z karkonoskich i izerskich łąk. Na chwilę też wróciliśmy do starej metody czerpania papieru. Uczestnicy mogli własnoręcznie przygotować papierową masę i stworzyć kartę okolicznościową oraz  lampion zdobiony i pachnący ziołami.

Prawdziwe oblężenie przeżywało stoisko z palnikami gazowymi. Uczestnicy zapoznali się ze sposobem formowania szkła na gorąco. Praca na palnikach wymagała sporej koncentracji i dużej zręczności, a efektem wykonanej pracy były szklane korale o pięknych nasyconych kolorach.

Na drugim stoisku z palnikiem gazowym mogliśmy podziwiać pokaz tworzenia charakterystcznych i znanych w całych Czechach figurek Karela Sobotki.

Jeśli szkło to oczywiście nie mogło zabraknąć pana Tomasza Gondka  - hutnika i Marka Książaka – grawera, mieszkańców Szklarskiej Poręby, którzy od wielu lat kultywują wielopokoleniowe tradycje szklarskie regionu. W plenerowym piecu hutniczym służącym do wytopu szkła, każdy chętny mógł wydmuchać własną bańkę, a na warsztatach grawerskich, wygrawerować napis na szkle.

Kolejne spotkanie ze sztuką to już „Art. & Eko”, gdzie główny prym wiodły zajęcia recyklingowe.
Dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród najmłodszych cieszyły się warsztaty tworzenia kolorowego rękodzieła, oryginalnej biżuterii z makaronu, eko- zabawek wykonanych z niepotrzebnych skarpetek, czy kartonowych owadów karkonskich wypełniających „artskwerową” przestrzeń.

Na Dniu Etno  powróciliśmy do korzeni muzyki ucząc się gry na afrykańskich bębnach. Dzięki wykorzystaniu kapsli, zużytych butelek i puszek skonstruowaliśmy eko-instrumenty i zagraliśmy w zespole recyklingowym. Stały punkt programu to oczywiście warsztaty i konkursy ekologiczne.

Wiedzę o tym jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa przyroda, o ciekawostkach fauny i flory Gór Izerskich i Karkonoszy dowiedzieliśmy się od zaprzyjaźnionych Instytucji , czyli Centrum Edukacji Ekologicznej, Leśnego Kompleksu Promocyjnego Nadleśnictw Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój i  Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Szczególnie dużo emocji, zwłaszcza wśród najmłodszych, wzbudził tydzień cyrkowy. Wraz z „Teatrem na walizkach” mali i duzi tworzyli olbrzymie bańki mydlane, chodzili po linie, na Rola  Bola i na szczudłach, żonglowali i skręcali balony w różne kształty. Całe rodziny doskonale bawiły się próbując tych , jak się okazało, niełatwych sztuk.

Kulminacją tygodnia cyrkowego był spektakl Cyrklandu z Miłkowa. Przez trzy godziny Skwer Radiowej Trójki był okupowany przez widzów, którzy nie mogli oderwać wzroku od młodych adeptów sztuki cyrkowej . Na arenie cyrkowej zaprezentowano bajkę „Kot w butach”. Tytułową postacią okazała się młodziutką Katia, która dzięki swym niezwykłym umiejętnością zakwalifikowała się do półfinałów programu " Mam Talent" 2014 . Później przeniesiono widzów w świat magii i iluzji by na końcu zaprezentować Fire Show żonglując rozpalonymi pochodniami. Publiczności nie odstraszył nawet deszcz i najmłodsi wraz z cyrkowymi artystami bawili się podczas animacji tanecznych do późnego popołudnia.

Zapraszamy serdecznie w sierpniu na kolejne spotkania z ArtSkwerem . Szczegóły