×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Chociaż pogoda zafundowała raczej temperatury jesienne niż letnie, w nocy z soboty na niedzielę (21/22.06) w parku przy domu Braci C i G. Hauptmannów odbyła się Sobótka Świętojańska zorganizowana przez Stowarzyszenie Lokalni-Niebanalni w Szklarskiej Porębie. Do głównych atrakcji imprezy należały: zorganizowana w Muzeum wystawa i prelekcja „Ciemność i światło”, konkurs na Szklarskoporębski Wypiek Świętojański, spektakl Tancerzy Ognia i Światła IRRBLOSS  oraz tradycyjne szukanie kwiatu paproci, w tym roku ukrytego przez organizatorów tak, że jego szukanie zajęło prawie 2 godziny. Wszystkim atrakcjom towarzyszyły dźwięki muzyki zespołu OFF Rekord i bębnów Walońskich.  Niezależne jury po ocenie wypieków, za najbardziej Świętojański uznało wypiek Marzeny Wodzyńskiej. Nie zabrakło oczywiście korowodu panien(!) w wiankach, rzucania wianków do wody i późniejszego wyławiania ich przez dwóch śmiałków (podobno kawalerów) Kubę i Jerzego. Każdy znalazł coś dla siebie a najbardziej wytrwali uczestnicy spotkania bawili się przy dźwiękach gitar prawie do północy.

Festyn Sobótka świętojańska, czyli zwyczaje i obrzędy integrujące społeczność Szklarskiej Poręby przygotowany dofinansowany był ze środków z pożytku publicznego.
(MOPS-MSL)



"Hej, Sobótka, Sobótka..."

Noc Świętojańska, tradycyjnie zwana Nocą Kupały lub Sobótką, przypada na letnie przesilenie słońca.  Jest to noc czarów, podczas której otwierają się wrota położonego na Grzbiecie Izerskim skarbca Zamku Wieczornego.

W tym roku w Szklarskiej Porębie Noc Świętojańska odbyła się z 21 na 22 czerwca w Parku Carla Hauptmanna, zwanego też Ogrodem Ducha Gór. Zabawa rozpoczęła się od otwarcia wystawy "Ciemność i światło" oraz ciekawej prelekcji dra Tomasza Mrozka, astrofizyka z Zakładu Fizyki Słońca PAN we Wrocławiu. Świętojańskie obrzędy i zabawy odbywały się przy wtórze bębnów Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Kolejno odbył się wybór najlepszego wypieku świętojańskiego, rozpalenie ogniska sobótkowego, świetny koncert zaprzyjaźnionego z Domem Hauptmannów krakowskiego zespołu OFF RECORD, konkurs na najpiękniejszy wianek, tańce i pląsy, poszukiwanie kwiatu paproci i pokaz tańca ognia - fire show. Konkurs na najpiękniejsze wianki wygrała grupa szklarskoporębskich dzieci, ale uwagę zwróciły też sobótkowe kompozycje Magdy Czesnej.

Świętojańska Sobótkę prowadzili Małgorzata Bińczyk, na co dzień dyrektor naszego SP ZOZ i Robert Pawłowski, mincerz waloński. Organizatorami święta powitania lata było Stowarzyszenie "Lokalni - Niebanalni", Towarzystwo Izerskie, Sudeckie Bractwo Walońskie i Dom braci Hauptmannów.

Przemysław Wiater