64 podchorążych i kadetów z siedmiu krajów wzięło udział w międzynarodowym szkoleniu górskim w Szklarskiej Porębie. Było to jedno z największych tego typu przedsięwzięć przeprowadzonych w Karkonoszach w ostatnich latach.
W ćwiczeniach zorganizowanych w dniach 13-18 czerwca br. przez Sekcję Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL) uczestniczyli studenci wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Ukrainy, Czech, Łotwy, Węgier i Polski.
Program kilkudniowego kursu obejmował szeroki wachlarz technik linowych dodatkowo wzbogacony zagadnieniami survivalowymi i zdobyciem najwyższego szczytu w Karkonoszach - Śnieżki.
Zajęcia rozpoczęły się w piątkowe popołudnie, w okolicach Krzywych Baszt, przygotowaniem punktów szkoleniowych i odprawą. Wszystko musiało być starannie przygotowane, ponieważ przez następne dni żołnierzy czekała wyczerpująca i wymagająca dużego skupienia nauka. Dla większości z nich jest to pierwszy kontakt ze wspinaczką skalną, czy też z posługiwaniem się linami na wysokościach.
- W związku z brakiem doświadczenia słuchaczy uczelni wojskowych z zagranicy zastosowano odpowiednią skalę trudności, która wzrastała w miarę upływu kolejnych dni działania – tłumaczy kierownik szkolenia ppłk dr Andrzej Demkowicz z WSOWL.
Zagadnienia realizowane na Krzywych Basztach obejmowały m.in. budowę stanowisk, zjazdy na linach, budowę mostów linowych. Ćwiczono także techniki podchodzenia po linach i różne formy wspinaczki. W rejonie Kruczych Skał zostały zrealizowane punkty, w których skład wchodziły via ferraty (ubezpieczony szlak turystyczny, wyposażony dla celów autoasekuracji w linę stalową, stopnie, drabinki i mosty) i kolejka tyrolska. Istotną częścią szkolenia było ratownictwo górskie.
Dużo czasu poświęcono tematyce przetrwania. Żołnierze uczyli się zdobywania wody, rozpalania ognisk, czy też wyszukiwania bezpiecznych schronień.
Podczas międzynarodowego szkolenia górskiego studenci musieli wykazać się umiejętnościami radzenia sobie w trudnych górskich warunkach, odpornością psychiczną, kreatywnością i zdolnością pracy w zespole. Realizowane zagadnienia nauczyły ich współpracy, pokory i odpowiedzialności za siebie i innych, a zdobyte doświadczenie i kontakty z żołnierzami z innych armii będą bezcenne podczas dalszej służby.
tekst i zdjęcia: mjr Piotr Szczepański
General Information
Międzynarodowe szkolenie w górach
- Details