×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items


Kocham Szklarską Porębę, Góry Izerskie i Karkonosze – takie wyznanie padło z ust Marka Niedźwieckiego, który został laureatem nagrody Ducha Gór przyznawanej przez Szklarską Porębę. Statuetka władcy Karkonoszy przyznana została za szczególne osiągnięcia w promocji miasta.

 

Marek Niedźwiecki – to za Jego sprawą od przeszło dziesięciu lat Szklarska Poręba jest letnią stolicą Programu Trzeciego Polskiego Radia. Ale już wcześniej, od samych początków pracy w rozgłośni radiowej Szklarska Poręba, Karkonosze i Góry Izerskie były stałymi pozycjami na Jego liście przebojów. Góry Izerskie, które - jak sam wyznaje - szczególnie rozkochały go w sobie na dobre, uważa za wszystko co najpiękniejsze, co mamy u nas w kraju. I nie tylko. Jak powiedział podczas uroczystości Góry Izerskie są piękniejsze od Gór Błękitnych w Australii, które również pokochał.

Podróżnik, bywalec wszystkich kontynentów, znawca wielu atrakcyjnych turystycznie miejsc świata - wraca tu: „w ukochane miejsca, na uwielbiane trasy, którymi można iść godzinami nie spotykając żywego człowieka, co najwyżej gdzieś po drodze minąć jakąś Chatkę Górzystów albo schronisko Orle”. Na radiowych falach opisuje nasze góry, magiczne miejsca, przepiękne trasy, szemrzące strumie, przyrodę.

Słuchający radia, oglądający fotografie i czytający jego bloga widzą oczami duszy jak na jawie, opisane radiowym głosem, utrwalone pstryknięciem migawki i zapisane tekstem obrazy gór naszych, obrazy malowane przez Marka Niedźwieckiego.

 

Nagroda Ducha Gór wręczona została podczas dorocznego opłatkowego Spotkania Ludzi Gór, które tym razem w Szklarskiej Porębie zorganizowane zostało w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Biathlon.  A ponieważ wszystko się działo w Górach Izerskich była więc to świetna okazja do wręczenia także nagród Izerskiego Kryształu. Za rok 2012 Stowarzyszenie ZAKWISIE uhonorowało Agnieszkę Wierzbicką, Rolanda Marciniaka oraz mieszkańców Szklarskiej Poręby Dorotę i Józefa Gołbów, którzy stworzyli coś co innym wydawało się niemożliwe czyli schronisko na Wysokim Kamieniu.