×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

 


   

 

50 LAT – Życzenia
Trójko Ty jesteś jak zdrowie, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie,
kto nie daj Boże słuchać Cię już nie może!
Dziś ze Szklarskiej Poręby wołamy Ty nam Trójko graj,
bo bez ciebie praca w znój się zamienia i
nie pomoże nawet wspomnienie szusującego  na nartach Sytnera Henia !
Od kiedy swą stolicą nas obrałaś Trójko kochana
duma naszych mieszkańców rozpiera codziennie od rana!
Ty Trójko więc nad poziomy mazowieckie wzlatuj
w Karkonosze i Izery do Szklarskiej Poręby częściej przybywaj
szukając natchnienia na następne 50 lat istnienia !

Wysokie poziomy
Program Trzeci Polskiego Radia już od 50 lat jest synonimem najwyższego poziomu dziennikarskiego. Szklarska Poręba, położona wysoko nad poziomem morza,dzięki twórcom tu mieszkającym od dziesięcioleci prezentuje najwyższy poziom artystyczny. Trójka i Szklarska musiały się spotkać. Tak się stało gdy w 1998 r. Henryk Sytner dziennikarz trójkowy , pasjonat nart i rock and rolla  przyjechał pod Szrenicę na narty. Nartostrady, przepiękne widoki i cudowny klimat Karkonoszy zaczarowały go bezgranicznie. Dzięki Henrykowi Sytnerowi Szklarska Poręba stała się ZIMOWĄ STOLICĄ TRÓJKI.
Nasze miasto i Program Trzeci od razu się polubiły, tak więc pierwsze imprezy sezonu zimowego 1998/1999 organizowane były już pod patronatem Trójki. Radiowi goście docenili niezaprzeczalne walory Szklarskiej Poręby, a nasze miasto zyskało niezwykłego patrona medialnego a zarazem wspaniałego przyjaciela. W 1999 r. Szklarska Poręba otrzymała zaszczytne miano ZIMOWEJ STOLICY PROGRAMU TRZECIEGO POLSKIEGO RADIA.

Trójowe usta w centrum miasta
26 czerwca 1999  w samym sercu Szklarskiej Poręby powstał Skwer Radiowej Trójki.  To jedyne takie miejsce w kraju a może i na świecie. Tylko tu znaleźć można Aleję Trójkowych Gwiazd.  Tworzą ja odciski … ust dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia m.in. Artura Andrusa, Piotra Barona, Jacka Cholewińskiego, Grażyny Dobroń, Magdy Jethon, Piotra Kaczkowskiego, Tomasza Kowalczewskiego, Jolanty Kucharskiej, Wiktora Legowicza, Wojciecha Manna, Barbary Marcinik, Marka Niedźwieckiego, Moniki Olejnik, Michała Olszańskiego, Krzysztofa Skowrońskiego, Piotra Stelmacha, Kuby Strzyczkowskiego, Henryka Sytnera, Agnieszki Szydłowskiej, Marka Wałkuskiego, Grzegorza Wasowskiego.  Od momentu otwarcia Skwer Radiowej Trójki żyje. To tu w miesiące letnie mają miejsce happeningi, artystyczne warsztaty, spotkania z muzyką, filmem i teatrem. To  na straży Alei Trójkowych Gwiazd stoi pomnik Ducha Gór – Karkonosza. Trudno wyobrazić sobie dziś Szklarską Porębę bez Trójkowego Skweru.

Szklarska Poręba lubi Trójkę – Trójka lubi Szklarską Porębę
Od ponad 10 lat dziennikarze Trójki uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach pod Szrenicą m.in.: Weekend z Adrenaliną, Gwiazdy na Śniegu, Mistrzostwa Polski Amatorów w Rzeźbie ze Śniegu ŚNIEGOLEPY, Slalom Retro, Puchar Trójki w Narciarstwie Zjazdowym, Jesienny Rowerowy Rajd z Trójką czy Majowy Zawrót Głowy. Zadaliśmy im w 2010 r pytanie: Dlaczego Szklarska Poręba?

Michał Nogaś„Bardzo lubię to miasto, bo tu są bardzo przyjemni ludzie i wszyscy nas kochają i my też ich kochamy i generalnie atmosfera jest genialna. Zawsze mamy stąd najlepsze programy.”
Paweł Sołtys – „Jestem w Szklarskiej Porębie po raz drugi i drugi raz jest bardzo fajnie. Lubię śnieg, jestem człowiekiem zimy lubię wszystko, co ma związek ze śniegiem. Bardzo się cieszę, że mogłem tu przyjechać.”
Marek Niedźwiecki – Trasy rowerowe wokół Szklarskiej Poręby są po prostu zjawiskowe. Oprócz trudnych (wyczynowych) są i takie, są przyjazne dla „młodych inaczej”. Prezentują one tak piękne miejsca, że nic tylko wsiadać na rower.
Katarzyna Borowiecka – „Jestem w Szklarskiej Porębie po raz pierwszy i bardzo mi się tu podoba. Bardzo sympatyczna atmosfera i bardzo mili ludzie.”
Sylwia Hejj – „Jestem w Szklarskiej Porębie po raz drugi i uwielbiam Szklarską Porębę za to, że można znaleźć tu Ducha Gór. Jest bardzo fajna atmosfera i można pojeździć na nartach i naprawdę człowiek świetnie się bawi.”
Piotr Baron – „Dlaczego tu przyjeżdżam? Ja tu pierwszy raz przyjechałem chyba z 10 lat temu i prawdę mówiąc ja tutaj zawsze wracam jak do domu, dlatego, że mnie się wydaje, że na ulicach tutaj wszyscy się wzajemnie do siebie uśmiechają. Być może to jest tylko pozór, być może to jest tylko takie moje złudzenie, ale to jest bardzo przyjemne oderwać się od takiej codziennej pracy - gonitwy między domem a Myśliwiecką 3/5/7. A po drugie w Szklarskiej Porębie wydaje mi się coraz lepsze warunki narciarskie – jak przyjeżdżałem tu 10 lat temu to wydawało mi się, że jeszcze jesteśmy w takim .. no troszkę skansenie. Teraz jest tu już Europejsko. Można tu i zjeść, można się tu spokojnie pobawić, odbywają się tu doskonałe koncerty, można doskonale pojeździć na nartach.”
Anna Perek – „Uwielbiam przyjeżdżać do Szklarskiej Poręby, dlatego, że tutaj jest pięknie, ale tak naprawdę najbardziej to lubię tu przyjeżdżać właśnie, dlatego, że tu mieszkają wspaniali ludzie i oni cudownie tutaj przyjmują wszystkich gości. Tak przyjmują tu gości, że chce się tu wracać i wracać i wracać….” 
Wiesław Szala – „Uwielbiam tu przyjeżdżać, ale nie potrafię powiedzieć, dlaczego. Bo albo chce przyjechać albo nie. Jest tu wspaniała atmosfera, wspaniałe tereny, wszyscy ludzie są bardzo życzliwi…”
Henryk Sytner – "Trasy rowerowe wokół Szklarskiej Poręby są magiczne i bajkowo piękne. Przenoszą nas w świat baśni. Przemierzanie ich na całkowite wyłączenie się z codzienności pozwalają na pełen relaks".

Zmagania z przymrużeniem oka
Naszą przyjaźń wystawiliśmy na próbę organizując Turniej Miast Przyjaciół Trójki – zawody sportowe z  teoretycznym przymrużeniem oka. Jednak zawodnicy podchodzą do zmagań bardzo poważnie. Trzy drużyny – Szklarskiej Poręby, Augustowa  i Trójki rywalizują ze sobą o pierwsze miejsce w przeróżnych konkurencjach sportowych. Latem turniej odbywa się w Augustowie - letniej stolicy Programu Trzeciego, z typowymi dla tego regionu konkurencjami w sportach wodnych, w których najczęściej wygrywa ekipa gospodarzy. Zimą zapraszamy do  Szklarskiej Poręby i tu nie ma mocnych na ekipę z naszego miasta!! Trójka zobligowana nazwa swej rozgłośni zawsze stara się być trzecia. Oczywiście relacje z Turnieju można usłyszeć na antenie Trójki.

Magistrala Trójkowa
Ponieważ Szklarska Poręba to Rowerowa Kraina a Radiowa Trójka stawia na sport kolejne nasze wspólne wydarzenie nie mogło się nie udać. Trójkowa Magistrala Szklarska Poręba – Augustów – to szlak rowerowy wytyczony w ramach partnerskiej współpracy Szklarskiej Poręby i Augustowa. Dwóch miast położonych na przeciwległych krańcach Polski. Odległych na mapie, ale blisko zaprzyjaźnionych dzięki Radiowej Trójce.  Na początku lipca 2009 roku grupa rowerzystów z ówczesnym Burmistrzem Arkadiuszem Wichniakiem na czele wyruszyła ze Szklarskiej Poręby przez Jawor, Żórawinę, Mikstat, Wartę, Wyszogród, Jednorożec i Kolno aż do Augustowa. W każdym mieście na peleton czekało gorące przyjęcie i ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców. Magistrala jest przez cały czas „dostępna” i każdy odważny rowerzysta może pokonać tę trasę.

Moje wymarzone wakacje w górach – Hotel Las
Hotel Las to miejsce, w którym wszyscy Trójkowicze czują się jak u siebie w domu. Atmosfera jaka tworzy właściciel hotelu Eugeniusz Zielenkiewicz jest wyjątkowo przyjazna i niepowtarzalna. Jest to przede wszystkim miejsce, które dwa razy do roku staje się domem dla wielu najmłodszych słuchaczy.  Od niemal 15 lat  Program Trzeci Polskiego Radia i Hotel „Las” w ramach konkursu plastycznego „Moje wymarzone i wymalowane wakacje w górach”, co roku organizują w Szklarskiej Porębie pobyt grupie dzieci z domów dziecka. Jest to trójkowy konkurs plastyczny, w którym udział brać mogą dzieci z placówek opiekuńczo – wychowawczych i świetlic środowiskowych. Nagrodą jest właśnie dziesięciodniowy pobyt w Szklarskiej Porębie dla dziesięciorga dzieci z każdej nagrodzonej placówki. „Staramy się pokazać dzieciom i młodzieży, że jest piękny świat, który warto zdobywać” - Eugeniusz Zielenkiewicz.

Więcej niż patronat
Przez te wszystkie lata gościliśmy w Szklarskiej Porębie wiele Trójkowych Głosów. Spod Szrenicy wielokrotnie nadawane były takie audycje jak: Tu Baron, Myśliwiecka 3/5/7, Lista Przebojów Programu Trzeciego, Zapraszamy do Trójki, Zagadkowa Niedziela, Wakacje na Dwóch Kółkach, Offensywa, Radiowy Dom Kultury, Trzecia Strona Medalu, Godzina Prawdy.

Dziennikarzem, który szczególnie upodobał sobie Szklarską Porębę jest Marek Niedźwiecki. Jego miłość do Gór Izerskich jest powszechnie znana. Jest on stałym gościem Juliana Gozdowskiego podczas Biegu Piastów. Popularny „Niedźwiedź” jest również fotografem. Wiele zdjęć z jego izerskich wypraw można zobaczyć na www.marekniedzwiecki.pl

Szklarska Poręba na Myśliwieckiej 3/5/7
Lista Przebojów Programu Trzeciego to dla wielu program kultowy. W ostatnią sobotę października 2010 roku uroczyście obchodzono jej 1500 wydanie. Na Myśliwiecką zostały zaproszone osoby, które są ważne dla Trójki, a przede wszystkim dla Marka Niedźwiedzkiego i jego Listy Przebojów. Wśród nich nie mogło zabraknąć mieszkańców Szklarskiej Poręby -  „Zimowej Stolicy Trójki”,  miasta gdzie w co drugim domu odbiorniki są na stałe nastawione na  Program Trzeci Polskiego Radia. Do Warszawy pojechali: Grażyna Biederman, Barbara Głębocka i Eugeniusz Zielenkiewicz . Spod Szrenicy do Warszawy przywieźli jako podarunki: rzeźbę Ducha Gór , piękny kryształ i miód z tutejszej pasieki. Dary wręczono „na żywo” podczas 1500 wydania Listy Przebojów. Pyszny i zdrowy miód wzmacniać będzie  trójkową ekipę, a Duch Gór będzie ich strzegł przez następne 1500 wydań L.P. Liczyrzepa zresztą towarzyszył Markowi Niedźwiedzkiemu nazajutrz przez całą „Markomanię” o czym ”Niedźwiedź” informował wszystkich słuchaczy, mówiąc iż " jest to Duch Gór z naszych Karkonoszy"

Tu się słucha Trójki na okrągło
Dziennikarze radiowej Trójki lubią wracać pod Szrenicę, gdzie Programu Trzeciego Polskiego Radia słucha się na okrągło. To przecież najlepsza rozgłośnia radiowa w Polsce. Na Skwerze Radiowej Trójki pod pomnikiem Ducha Gór leży kapsuła czasu. Otwarta zostanie za pół wieku w 100 rocznicę nadania praw miejskich Szklarskiej Porębie. Trójka będzie wtedy miała 100 lat !Nasi wnukowie przeczytają  m.in.

Drodzy mieszkańcy Szklarskiej Poręby 2060 roku!
2010 to rok wielu ważnych Jubileuszy dla Szklarskiej Poręby. To również rok, w którym cieszymy się z 10 - letniej współpracy z Programem Trzecim Polskiego Radia. Bardzo jesteśmy ciekawi jak wyglądać będą media za pół wieku. Jednak jakkolwiek by się one nie zmieniły, jedno pozostanie najważniejsze: przyjazna współpraca z ludźmi , którzy te media tworzą. Życzymy Wam Nasi Drodzy Następcy abyście i Wy na taką współpracę mogli liczyć. A w najcichszych marzeniach liczymy, że w 2060 roku będziecie obchodzić 60 rocznicę współpracy z „Radiowa Trójką”.

Godzina prawdy - Julian Gozdowski