×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Dwubój retro , otwarcie wystawy plenerowej i RetroBałwanki to wydarzenia , które rozpoczęły Ski Retro Festiwal w Szklarskiej Porębie.


Na początek  czyli 11 stycznia retro klimat przybliżono najmłodszym uczestnikom Festiwalu czyli przedszkolakom z Szklarskiej Poręby i z Harrachova, które wspólnie bawiły się podczas RetroBałwanków.

W piątek 13 stycznia przy stylowej muzyce, walońskich pochodniach i doborowym towarzystwie złożonym z przedstawicieli władz Szklarskiej Poręby i Harrachova otworzono niezwykłą plenerową wystawę na Skwerze Radiowej Trójki pn. „Początki sportów zimowych w Karkonoszach i Górach Izerskich”.

Ekspozycja złożona z unikatowych pocztówek i fotografii z przełomu XIX i XX z kolekcji burmistrza Szklarskiej Poręby Grzegorza Sokolińskiego i Stanislava Slavika konstruktora czeskich skoczni narciarski z Harrachova przybliża nas do czasów gdy narty były nowością budząca sensacje na stokach Szrenicy.

Na wystawie zobaczyć jednak można również inne dyscypliny zimowe jak: łyżwiarstwo , skoki na nartach w pozycji zupełnie nie przypominającej tej prezentowanej przez współczesnych skoczków. Zjazdy na bobslejach, które przed wiekiem były niezwykle popularne na tych terenem czy wycieczki na saniach rogatych na szczyty Karkonoszy.

Panie i panowie ubrani zgodnie z modą ówczesną prezentują się godnie, a jednocześnie niezwykle stylowo.

Pełni zaangażowania pokazują, że ruch na świeżym powietrzu w przepięknych krajobrazach Szklarskiej Poręby zawsze sprawiał wiele radości.Wystawę w centrum miasta oglądać będzie można do końca marca, również wieczorami ponieważ jest dobrze oświetlona.

Ekspozycja mogła być inspiracja dla zawodników którzy 14 stycznia zgłosili się na Dwubój Retro.

Panie w długich spódnicach, panowie w pumpach na sprzęcie często starszym od siebie stanęli do zawodów, których głównym hasłem było Bądź retro! oraz Precz z plastikiem !

Wzorem lat ubiegłych mieli do pokonania slalom, ale również mogli oddać skok na śnieżnej skoczni. O tym jak trudną sztuką jest jazda na nartach bez krawędzi wie każdy kto kiedyś tego próbował. Jadnak skok na tych starych nartach to już wyzwanie, na które zdobyli się nie wszyscy zawodnicy.

Śmiałkowie,  którzy rozpędzali się na najeździe liczącym około 15 metrów, oddawali skok często zaliczając przy tym malowniczy upadek.

Zapanować bowiem nad nartami nie było łatwo. Zdarzali się jednak tacy którzy skok kończyli pięknym telemarkiem budząc entuzjazm licznie zgromadzonej publiczności.

Tegoroczna edycja slalomu retro była historyczna nie tylko z powodu nowej konkurencji jaką były skoki retro, ale również dzięki dużej reprezentacji Czechów, która na zawody przyjechała zza południowej granicy.

Sporty retro są tam bardzo popularne i wielu Czechów lubi bawić się w stylu retro na zimowych stokach. Rywalizacjo była jednak wyrównana i wszyscy dzielnie walczyli o laur pierwszeństwa .

WYNIKI

Slalom

Mężczyźni
1. Mirosław Piwniczka (CZ) 113 pkt.
2. Maciej Stanisz (PL) 111 pkt.
3. Josef Velvnar (CZ) 110 pkt
Kobiety
1. Bożena Czesna (PL) 100 pkt
2. Beata Holek (PL) 99 pkt
3. Bata Cygoń (PL) 94 pkt


Dwubój (Slalom + skoki)
Mężczyźni
1. Josef Velvnar (CZ)  283 pkt
2. Maciej Stanisz (PL) 281 pkt
3. Jizi Nedved (CZ) 281 pkt

Kobiety
1. Bożena Czesna (PL) 255 pkt
2. Barbara Cygoń (PL) 252 pkt
3. Paula Tomsova  (CZ) 251 pkt

Zjazd na innych sprzętach
1. Maria Miśtal (PL)  zjazd na saniach i skok na skoczni

Kolejna odsłona Ski Retro Festiwalu już w marcu. Już dziś zapraszamy na Bieg Retro i Bieg Izerski w stacji Turystycznej Orle. To zawody z duszą , które od wielu lat maja swoich oddanych fanów. Tu  bowiem liczy się bardziej dobra zabawa niż wynik. Jak bowiem podkreślają organizatorzy w regulaminie „Bez przesady z tym wyczynem !”.
 
Ski Retro Festiwal został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury , Sportu i Aktywności Lokalnej  przy współpracy z Miastem Harrachov. Organizatorzy dziękują swojemu czeskiemu partnerowi za pomoc i zaangażowanie podczas przygotowań do imprezy.

Nagrody ufundowała Huta Julia. 

Projekt został zrealizowany przy współudziale Towarzystwa Izerskiego, Muzeum Karkonoskiego - Domu Braci Hauptmannów oraz Spółki Sudety Lift.