×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Mimo kapryśnej pogody 4 września 2010 pożegnaliśmy lato wspólnie z MOSiALkami.
MOKSiALki to cykl imprez, zajęć i warsztatów, które przez całe wakacje odbywały się
na Skwerze Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie. MOKSiALki cieszyły się dużym
zainteresowaniem ze strony turystów jak i mieszkańców, którzy spędzali lato w mieście.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 16:00. Pośród dostępnych atrakcji każdy mógł wybrać coś dla siebie.


– plener malarski, malowanie twarzy  - zawsze uśmiechnięte instruktorki Monika Krakowska i Fany tym razem połączyły siły z Karkonoskim Parku Narodowym. Tematem pleneru były „ Drzewa w Karkonoszach”
-  warsztaty bębniarskie – instruktor Mariusz Raźny, który prowadzi również stałe zajęcia w MOKSiALU i jest założycielem zespołu TIRIBA,
- warsztaty poi
- glino lepienie – rzeźbienie z gliny
- fotowanie – czyli inscenizowane fotografie. Każdy uczestnik który wziął udział w zajęciach otrzymał płytę ze swoimi zdjęciami.
- wystawa z warsztatów „fotowanie” – podczas sierpniowych moksialek prowadzone były zajęcia pod nazwą fotowanie, warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a owocem moksialowego fotowania była wystawa.


O godzinie 19:00 odbyło się losowanie nagród za udział w warsztatach: plener malarski i glino lepienie.
Nagrodę otrzymała rodzina Zająców za ogromny wkład w organizację Moksialek. Każdego dnia od poniedziałku do piątku w okresie wakacji byli z nami i pomagali od noszenia sztalug, poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach do ich zakończenia. 

Nagrodę specjalną – wycieczkę do Pragi dla pięcioosobowej rodziny ufundowało Biuro Turystyczne ALMAR.

Po losowaniu nagród przyszedł czas na występ zespołu bębniarskiego TIRIBA. Zespół powstał w 2007r. w Jeleniej Górze jako efekt cyklicznych warsztatów bębniarskich prowadzonych przez Mariusza Raźnego. Założeniem zespołu jest skupianie ludzi pragnących wspólnie rozwijać swoje umiejętności grania na tradycyjnych bębnach z Zachodniej Afryki. Instrumentarium zespołu to afrykańskie bębny "djembe" (bęben akompaniujący oraz solowy), "dundun"(bębny basowe), oraz grzechotki "djabara". Członkowie zespołu brali udział w licznych warsztatach bębniarskich, zarówno u mistrzów z Afryki jak i u czołowych polskich bębniarzy. Zespół gra muzykę inspirowana tradycyjnymi rytmami pochodzącymi z Gwinei i Mali. Chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat grania organizując różnego rodzaju warsztaty mające na celu popularyzację kultury Czarnego Lądu.

Po zmroku odbyła się projekcja filmu „Wakacyjne wspomnienia z Moksialkami” – film zrealizowany przez naszą lokalną telewizję internetową Szklarnia TV.  W okresie wakacji uruchomione zostało MOKSiALOWE kino plenerowe, które odbywało się dzięki naszym kolegom z Zrzeszenia Studentów Polski z Wrocławia. Mogliśmy oglądać filmy z Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN.

O godzinie 20:00 zaczął się główny punkt imprezy -  FIRE SHOW
Całe widowisko otworzyła Grupa Tancerzy Ognia IRRBLOSS. Irrbloss (po szwedzku „błędny ogień”) to grupa tańcząca z ogniem i światłem oraz spacerująca po rozżarzonych węglach. Jako Irrbloss na swoim koncie mają blisko sto pokazów. Występują przede wszystkim na Dolnym Śląsku; tańczyli pod Szrenicą podczas Weekendu z Adrenaliną.. Byli już między innymi w Twierdzy w Srebrnej Górze, Twierdzy Kłodzkiej i na Zamku Bolków; stale współpracują ze Sztolniami Kowary, Stowarzyszeniem Speleoklub Bobry z Żagania oraz orkiestrami bębnów Jembe Fola i Samba Fola z Poznania.
Taniec z ogniem w ich wydaniu to nieco więcej niż sprawne opanowanie nawet trudnych trików; to przede wszystkim kilkuosobowe choreografie układające się w ciąg ogniowych obrazów. Efekty wizualne wzbogacane są o tzw. iskry (w dwóch rodzajach). Jednakowe, czarne stroje tancerzy pozwalają lepiej wyeksponować sam ogień i jego dynamikę.
Taniec ze światłem natomiast dostarcza zupełnie odmiennych wrażeń. Irrbloss w białych strojach tańczy ze światłami led, flagami, wstęgami i sześciometrowymi skrzydłami. Do takich pokazów tancerze wykorzystują możliwości, jakie daje światło UV.


Po tak niezwykłym wprowadzeniu przyszedł czas na Fire Walk – chodzenie po rozżarzonych węglach przy oprawie muzycznej WALOŃCZYKÓW.
Fire Walk – chodzenie po rozżarzonych węglach z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Fire Walk w Szklarskiej Porębie odbywa się już po raz dziesiąty i zawsze przy wspaniałej oprawie muzycznej Bractwa Walońskiego, dzięki współpracy naszego nieocenionego Mistrza Walońskiego Jula Naumowicza. Do tej pory Fire Walk odbywał się przy okazji organizowanej imprezy Weekend z Adrenaliną, gdzie na kolejnych edycjach były ustanawiane  Rekordy Świata w liczbie osób, które wzięły udział w chodzeniu po rozżarzonych węglach. W ósmej edycji „Adrenaliny” padł rekord -141 osób. Fire Walk budzi w ludziach chęć pokonania własnych słabości i strachu przed nieznanym a jednocześnie rodzi ciekawość i odwagę spróbowania własnych sił.
Podczas zakończenia lata z MOKSiALkami w chodzeniu po rozżarzonych węglach udział wzięło około 300 osób. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i zapraszamy za rok.


Impreza zakończyła się wspólnym wypuszczeniem w niebo lampionów. Trzeba przyznać że wyglądało to bardzo pięknie i ciekawie wpisało się w „ognisty” klimat zakończenia lata z MOKSiALkami.


Dziękujemy wszystkim wspaniałym osobom bez których MOKSiALki nie miałyby tak sympatycznej atmosfery, a w szczególności naszym instruktorom, oraz sponsorom którzy ufundowali nagrody. Wśród nich znaleźli się:
Biuro Turystyczne ALMAR, DinoPark, Rodzinny Park Rozrywki „Esplanada”, Restauracja Kaprys, Kawiarnia Fantazja, Pizzeria Diavolo, Restauracja Metafora, Hotel „Duch Gór” i Pensjonat „Jural”.