W dniach 25 czerwca – 5 września 2010 r. W Domu Carla i Gerharta
Hauptmannów w Szklarskiej Porębie prezentowane są trzy na wystawy :
„Pejzaż z Aniołami „ – ceramiczne rzeźby Marity Benke-Gajdy (do 20
lipca)
„Sztuka żywiołów” - poplenerowa wystawa ceramiki studentów ASP Kraków
„Pies, Kot i Krystyna” – poplenerowa, polsko-niemiecka wystawa ceramiki
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów wyspecjalizował się w prezentacji
działań kulturalnych, które mają miejsce w Szklarskiej Porębie. 25
czerwca otwarta została wystawa ceramiki związanej z krakowską ASP.
Wśród gości pojawił się Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk
Pięknych w Krakowie, znany polski artysta rzeźbiarz, autor licznych
realizacji pomnikowych, najczęściej kojarzony z pomnikami papieża Jana
Pawła II , których 50 opuściło jego pracownię. Obecni byli również
autorzy prac. Przede wszystkim Marita Benke – Gajda, ceramiczka znana w
kraju i za granicą, prowadząca studenckie plenery, której wystawa
„Pejzaż z Aniołami” uświetnia trzydziestolecie pracy twórczej oraz
studenci z Krakowa, uczestnicy szklarskoporębskich plenerów. Wystawa
„Pies kot i Krystyna” oficjalnie otwarta zostanie 9 lipca, kiedy
przyjadą jej niemieccy autorzy, lecz już jest udostępniona zwiedzającym.
Święto ceramiki jest efektem pięciu lat plenerów studentów i wykładowców krakowskiej uczelni, które odbywają się w Szklarskiej Porębie a dokładniej w miejscu, które wyrasta na lokalny ośrodek ceramiczny – w pensjonacie Raad na Uroczysku. Inicjatorem działania jest Tomasz Iwanicki, który w ramach przygotowania ceramikom warsztatu pracy zakupił nawet piec ceramiczny. Swoją pasję przekazał synowi, Pawłowi, wraz z małżonką kontynuującemu dzieło ojca. Prócz ceramików krakowskich bywają tam również studenci z uczelni opolskiej a także ceramicy niemieccy. W pensjonacie powstaje mini galeria ceramiki poświęconej sztandarowej postaci Karkonoszy – Duchowi Gór.
Inicjatywy oddolne w zakresie kultury – to jest to czym wyróżnia się społeczność Szklarskiej Poręby. Mieszkańcy, korzystając z faktu, że miasto przynależy do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych, wyczuli koniunkturę i nie czekając na decyzje odgórne, sami podejmują działania kulturalne, oczywiście z pewną dozą komercji: dla szerokiego odbiorcy – kulturalna komercja, dla estetów – sztuka elitarna. Wszystko odbywa się przy przychylnym, inspirującym nastawieniu władz miasta, często wspomagającym działania finansowo. Tak też zdarzyło się w ubiegłym roku – krakowscy ceramicy, przy współudziale stowarzyszenia artystów Nowy Młyn, poprowadzili, dofinansowane przez Burmistrza, warsztaty „Z ceramiką na ty”. Była to interesująca oferta wakacyjna zarówno dla mieszkańców jak i turystów – nauka lepienia w glinie, wykłady z historii tego pradawnego rzemiosła i z technologii oraz działania praktyczne. Ukoronowaniem było rozpalenie tradycyjnego węgierskiego pieca ceramicznego, na wolnym powietrzu. Zajęcia w pensjonacie Raad prowadzili studenci pod merytorycznym nadzorem Marity Benke – Gajdy. Jak potrzebne są takie inicjatywy – świadczy ilość uczestników – przez warsztaty przewinęło się ponad trzysta osób.
W wyniku wernisażowych rozmów nawiązana zostanie stała współpraca z ASP Kraków, potwierdzona umową. Szklarska Poręba powoli staje się kolonią artystów nie tylko tutaj osiadłych lecz również goszczących tu czasowo na rozmaitych imprezach twórczych.
Bożena Danielska
Culture and Entertainment
Święto ceramiki u Hauptmannów
- Details