Futurystyczne twory pozostaną na przyszłość
Wernisażem wystawy poplenerowej zakończył się, zainspirowany twórczością Stanisława Lema plener szklarski, pn. Formy przyszłe. Poza wystawą w jego ramach odbyła się integracyjna wycieczka po miejscach związanych z dziedzictwem szklarstwa. Grupę oprowadzili przewodnicy z BT Sudecka Kraina. Kolejnym punktem programu był wieczór przy LEMoniadzie, z prelekcjami i rozmowami związanymi z wizjami przyszłości.
Organizatorami pleneru byly dwie instytucje kultury w Szklarskiej porębie: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie oraz fundacja Ars Sudetica.
Do udziału zaproszonych zostało dziesięcioro artystek i artystów z subregionu, pracujących w różnych technikach szklarskich: prof. ASP we Wrocławiu Małgorzata Dajewska (kuratorka wystawy), Beata Stankiewicz-Szczerbik, Małgorzata Puszczyńska, Katarzyna Harasym, Edyta Kulla, Magdalena Kuźniarz, Małgorzata Rychter-Urbańska, Tomasz Gondek, Henryk Łubkowski, Mirosław Turek.
Artyści tworzyli szklane obiekty inspirując się wizjami przyszłości. I tak w pracowniach, piecach szklarskich i ceramicznych powstały nowe galaktyki, rozbite elementy statku kosmicznego i uranowe ślimaki. Możemy je podziwiać w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki do 15 listopada w weekendy.
Realizacja pleneru nie byłaby możliwa, gdyby nie odczuwalna kosmiczna energia.
Organizatorzy przekazują podziękowania artystkom i artystom za udział w projekcie, a także państwu Małgorzacie i Henrykowi Łubkowskim z Leśnej Huty za udostępnienie warsztatu, za wielki wkład pracy i pomoc, hutnikowi Zbigniewowi Gasiulewicza za ugoszczenie artystów w Królowej Karkonoszy, Malwinie Woch z mężem za udostępnienie pieca ceramicznego, a państwu Pawłowi i Magdalenie Iwanickim z pensjonatu RAAD na Uroczysku.
Plener Formy przyszłe dofinansowany został ze środków pożytku publicznego.
MOKSiAL