22 października w w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności
Lokalnej odbyło się spotkanie zorganizowane przez Lokalną Organizację
Turystyczną we współpracy z Urzędem Miasta, na którym omawiano temat
oznakowania dojazdu do obiektów komercyjnych w Szklarskiej Porębie
(hoteli pensjonatów, kwater i innych).
W przeciągu dwóch najbliższych tygodni, jeśli pozwolą na to warunki
pogodowe, w mieście zostaną zainstalowane nowe tablice z nazwami ulic
oraz tablice kierunkowe, prowadzące do atrakcji turystycznych i
obiektów użyteczności publicznej, a także służb porządkowych i
komunalnych. Tablice mają być większe i bardziej czytelne, o czym
informowano już pod koniec lipca na łamach Biuletynu "Pod Szrenicą".
Na spotkaniu postawione zostało istotne pytanie - jak i czy w ogóle
oznakowywać dojazd do pensjonatów, hoteli, restauracji i innych
obiektów tego typu.
W trakcie ożywionej dyskusji ustalono, że dobre oznakowanie ulic i budynków i zainstalowanie tablic kierunkowych do dzielnic rozwiąże mnóstwo dotychczasowych problemów. Być może nie będzie konieczne instalowanie tablic kierunkowych do obiektów komercyjnych, przynajmniej nie w takiej ilości jak to funkcjonuje dotychczas. Problemem w tym przypadku jest bowiem sposób zainstalowania w jednym punkcie (np. na jednym słupie) kilkunastu czy kilkudziesięciu tabliczek informacyjnych. Jest to trudne z technicznego punktu widzenia, nie wspominając o całkowitym braku czytelności takiego oznakowania.
Ustalono, że dobrym rozwiązaniem mogą być duże plany miasta ustawione w newralgicznych miejscach, na znaczących skrzyżowaniach i przy drogach wjazdowych do Szklarskiej Poręby z uwzględnieniem również miejsca do parkowania. Warto również rozważyć tablice kierunkowe dojazdu do hoteli/pensjonatów na krańcowych słupach, już przy konkretnej ulicy, gdzie jest dany hotel/pensjonat.
Podczas spotkania uznano za niezbędne dodanie do tablic z nazwami ulic tablic kierunkowych z numerami domów (np. na skrzyżowaniach, gdzie ulica rozwidla się w dwie strony).
Poruszony został również temat tablic z numerami domów, które mieszkańcy muszą wymienić sami we własnym zakresie. Wzory tych tablic są dostępne w Urzędzie Miasta, ale ich wykonanie leży już po stronie właścicieli obiektów. Być może, aby ułatwić i przyśpieszyć proces wymiany tych tablic, powinien powstać w mieście punkt zamawiania tabliczek. Sprawa jest otwarta i do dyskusji.
Nie ulega jednak wątpliwości, że im szybciej wymienimy tablice z numerami domów, tym łatwiejsza będzie komunikacja w mieście.
Nie rozwiązany natomiast pozostaje problem tablic reklamowych i kierunkowych ustawianych na prywatnym terenie. W tym momencie firma AA STUDIO KOMBIKO BIS SP. Z O.O., która ustawiła swoje tablice na prywatnych posesjach ma prawo nadal pobierać opłatę za dzierżawę tzw. "miejsca informacyjnego".
Miejmy nadzieję, że znajdzie się też w końcu sposób na to, aby stawianie brzydkich tablic reklamowych, burzących ład i estetykę naszego miasta, postawionych nawet na prywatnym terenie - było zabronione.
Tekst Edyta Głębocka
Nowe tablice można zobaczyć na stronie BIP w załącznikach graficznych ZOBACZ