×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Wspomnienie Mieczysława Dyniusa

Mieczysław Dynius — sportowiec, trener, działacz sportowy odszedł 23 kwietnia 2022 roku pozostawiając po sobie pamięć nie tylko rodziny, przyjaciół i wychowanków, ale wielu mieszkańców Szklarskiej Poręby i sportowców.

Wielu Pana Mieczysława kojarzy ze skibobami. Związany od lat 60. XX stulecia z tym niszowym, lecz przecież bardzo wdzięcznym sportem, niejako odmianą narciarstwa, jest najbardziej utytułowanym polskim zawodnikiem. Zdobył 12 tytułów mistrza Polski w kategorii seniorów, czterokrotnie był wicemistrzem, tyleż samo razy zdobył medale brązowe.
Na arenie międzynarodowej zapisał się srebrnymi i brązowymi głoskami. W 1973 roku jako pierwszy Polak-skibobista startował na mistrzostwach świata w Garmisch-Partenkirchen. Dzięki nawiązanym w Niemczech kontaktom na organizowane w tym samym roku zawody wymyślone przez Pana Mieczysława — Skiboby o Puchar Szrenicy w Szklarskiej Porębie — przybyli mistrzowie świata oraz ekipa z Japonii. Podniosły tym samym rangę zawodów do międzynarodowej.
W roku 1975 Mieczysław Dynius odniósł największy sportowy sukces. Podczas mistrzostw świata we francuskiej Val d'Isere uzyskał tytuł wicemistrza w slalomie gigancie. Na Jego szyi zawisł wówczas także medal brązowy za kombinację. Trzy lata później w startach o Wielką Nagrodę Austrii w Turnitz znów zajął drugie miejsce w slalomie gigancie i slalomie specjalnym. W 1979 roku na mistrzostwa świata w austriackiej Piesendorf dwukrotnie stanął na 3 miejscu podium. Udział w Mistrzostwach Europy w Skibobach '84 roku w czeskiej miejscowości Desná zakończył aż trzema trzecimi miejscami: w slalomie specjalnym, w biegu zjazdowym oraz w kombinacji.
Po zakończeniu kariery zawodniczej był przez wiele dziesięcioleci trenerem młodzieży.

Dokonania sportowe i wielkie oddanie ulubionej dyscyplinie Pana Mieczysława, zaowocowały organizacją licznych zawodów skibobowych w Szklarskiej Porębie. Przez kilka dziesięcioleci Skiboby o Puchar Szrenicy były stałym wydarzeniem w zimowym kalendarzu sportowym miasta. Dzięki Mistrzowi aż pięciokrotnie rozegrano w Szklarskiej Porębie Mistrzostwa Polski.

W 2016 roku Rada Miejska przyznała Panu Mieczysławowi Dyniusowi tytuł Zasłużony dla Miasta Szklarska Poręba.

Jego śmierć to duża strata nie tylko dla rodziny, przyjaciół i znajomych, ale także dla szklarskoporębskiego sportu.