×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W „Zaułku Szklarzy” odsłonięto nowe tablice upamiętniające mistrzów hutnictwa szkła pracujących w Szklarskiej Porębie w II połowie XX wieku.

Uhonorowani zostali zarówno hutnicy Alojzy Wokan i Franciszek Majer jak i zdobnicy Jan Baranowicz i Jan Stelmach. Zaułek Szklarzy powstał przed 3 laty przy wejściu do Leśnej Huty przy ul. Kołłątaja. To miejsce ma przywoływać dawną świetność szklarską miasta jak i jego historię. Uhonorowanie ludzi, którzy tworzyli szklarską historię miasta od początku cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy związani byli z hutnictwem.

Podczas uroczystości odsłonięcia tablic przyszło wielu dawnych pracowników Huty Julia, którzy z łezką w oku wspominali dawne czasy.

Hutnictwo szkła jest związane z powstaniem miasta Szklarska Poręba. Huta Józefina (a później huta Julia) produkowały jedne z najlepszych szkieł kryształowych. Wyroby znane były na całym świecie.

Huta Julia po zmianach ustrojowych w Polsce, została sprzedana w prywatne ręce. Utworzona spółka nie wytrzymała próby wolnorynkowej. Zakład w Szklarskiej Porębie został zamknięty, a wielu hutników straciło pracę.

Szklarskie tradycje są kontynuowane przez Henryka Łubkowskiego, który przed laty zdecydował się utworzyć manufakturę, w której można obserwować wytwarzanie szklanych przedmiotów (wazonów, butelek, ozdób). Tradycje podtrzymuje też Tomasz Gondek, który stworzył manufakturę Art Glass. W mieście organizowane są tezżfestyny i plenery artystyczne związane z hutnictwem szkła. W muzeum domu braci G.i C. Hauptmannów można zobaczyć niewielką wystawę kryształowych dział sztuki, które kiedyś wytworzono w Szklarskiej Porębie. Większa kolekcja tych szkieł jest wystawiona w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.