W Szklarskiej Porębie ubiegły rok był rokiem Wlastmila Hofmana. Wydana właśnie z tej okazji książka "W Szklarskiej Porębie wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki" to swoiste kompendium wiedzy o życiu i twórczości artysty w mieście pod Szrenicą.
Wlastimil Hofman w Szklarskiej Porębie mieszkał od 1947 roku i bardzo szybko stał się jej ważną postacią .Artysta był bardzo zżyty z lokalną społecznością, co znajdowało odzwierciedlenie
w jego twórczości. Namalował wiele portretów i niewielkich obrazków dla mieszkańców. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby bywali też modelami artysty – „Pana profesora”, jak go tutaj nazywano. To także sprawia, że wartość sentymentalna obrazów jest nie do przecenienia z uwagi na odręczne dedykacje. To właśnie dzięki nim Hofman jest w Szklarskiej Porębie wciąż obecny. W domach wiszą jego obrazy, a na nich madonny, anioły, święci, ale jak się lepiej przyjrzeć patrzą z tych obrazów mieszkańcy Szklarskiej Poręby, którzy pozowali Hofmanowi
Odbiorcami jego ówczesnej twórczości byli także miejscowi ojcowie franciszkanie. Jego dzieła zdobią prywatne domy i tutejsze kościoły. Sam artysta wspominał, że po przeprowadzce do Szklarskiej Poręby czuł się jak „roślina wyrwana z ziemi”. Z czasem jednak bardzo się tam zadomowił i prowadził szczęśliwe życie ze swoją żoną Adą. - "Szklarska Poręba przywróciła mi odwagę, to tutaj powróciła mi pewność siebie" - często powtarzał.
"Spotkanie w sprawie Hofmana" było oficjalnym zakończeniem roku hofmanowskiego w Szklarskiej Porębie. Było okazją do podsumowania działań realizowanych w ramach obchodów. Trafiającą w sedno puentą roku Wlastimila Hofmana jest tytuł książki, która z tej okazji została wydana : "Wszystkie drogi prowadzą do Wlastimlówki". :
(…) Rok 2017 ogłoszony został w Szklarskiej Porębie Rokiem Wlastimila Hofmana, by upamiętnić postać „Pana Profesora”, a może doprowadzić do tego, by jego dom – Wlastimilówka – stał się muzeum stanowiącym społeczną własność. (…)
Przedstawiamy Wlastimila Hofmana również jako człowieka poezji, w której, jak i w malarstwie, dawał wyraz swemu wewnętrznemu, duchowemu światu.
Znaczącą część informacji o życiu artysty dostarczyła korespondencja jego i jego żony, udostępniona przez przyjaciół malarza i zbieraczy a także opowieści mieszkańców Szklarskiej Poręby. Materiał ilustracyjny w większości stanowią zdjęcia rodzinne Hofmanów oraz czarno-białe i barwne reprodukcje znanych i nieznanych obrazów malarza ze zbiorów Wlastimilówki, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i osób prywatnych. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie tych cennych pamiątek.
(…) Rok Wlastimila Hofmana to wydarzenia poświęcone upamiętnieniu Ady i Wlastimila Hofmanów. „To lekcja patriotyzmu dla młodzieży i dorosłych – miłości do Polski… oby praca organizatorów przyniosła Hofmanom właściwe miejsce w historii…” – tak wyraziła swe pragnienie Anna Sztaudynger-Kaliszewicz. (fragment Od redakcji.)
Zainteresowanie i udział mieszkańców miasta w obchodach roku hofmanowskiego dowodzi, że ta ta idea trafiła na podatny grunt - podkreślał burmistrz Mirosław Graf, wracając także do inspiracji jaka legła u podstaw pomysłu ogłoszenia Roku Hofmanowskiego, więc chęci przypomnienia młodszym pokoleniom mieszkańców kim był Wlastimil Hofman i dlaczego był i wciąż jest tak ważny dla historii Szklarskiej Poręby. Tym bardziej, że trudno choćby ostatnimi czasy oprzeć się było wrażeniu, że skromny za życia malarz, pozostał skromnym po śmierci. Stąd potrzebą i obowiązkiem się stało aby wzorem upamiętniania wielu innych artystów regionu także życie i twórczość Wlastimila Hofmana „ocalić od zapomnienia”.