Po raz siódmy wakacyjne miesiące w Szklarskiej Porębie wypełnione były artskwerowymi działaniami. Art Skwer - Letni Festiwal Sztuki organizowany co roku przez Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej od 7 lat i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród odbiorców. W tym roku przez Skwer Radiowej Trójki podczas Festiwalu przewinęło się kilka tysięcy osób. Do stanowisk warsztatowych ustawiały się kolejki. Wielu gości zachwyconych było różnorodnością i oryginalnością oferty.
Art Skwer to głównie miejsce gdzie można spotkać się z ludźmi, rozwinąć swoje umiejętności i zapoznać się z różnymi technikami zajęć twórczych. To bezpłatna, familijna oferta kulturalna przygotowana dla mieszkańców i turystów przebywających latem w Szklarskiej Porębie. Oprócz artskwerowych działań zapraszamy co roku na kulturalną plażę z zabawkami, leżakami i parasolami, gdzie świetnie się wypoczywa przy szumie rzeki Kamiennej i artskwerowym gwarze . Nowością tegorocznego ArtSkwer-u było „Targowisko po Sąsiedzku”, czyli wakacyjne wietrzenie szafy - wymiana ubrań, połączona z Pchlim Targiem.
Tradycje Regionu
Art Skwer to również możliwość poznania tradycji naszego regionu. Każdy festiwalowy tydzień poświęcony jest innemu tematowi. Pierwszy tradycyjnie rozpoczęliśmy działaniami szklarskimi.
„NiezaSZKŁOdzi”
Jak wiadomo od zawsze Szklarska Poręba związana jest ze szkłem. Kontynuując szklarską tradycję pod hasłem „NiezaSZKŁOdzi” w pierwszym tygodniu mogliśmy ciąć, wypalać, wypiekać, ozdabiać i wydmuchiwać szkło jak dawniej miejscowi hutnicy.
Po raz pierwszy na ArtSkwerze stworzyliśmy swój kawałek lasu w szklanych słoikach. Tworzyliśmy autorską biżuterię ze szklanych koralików, ozdoby z żywicy epoksydowej i grawerkę na fusingowych zawieszkach. Nieco starsi miłośnicy szkła mogli spróbować swoich sił pracując na palnikach gazowych i własnoręcznie wykonać korale w technice lampworku. Powodzeniem zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników cieszyły się warsztaty tworzenia sprzętu do baniek tzw. bańkoloty, warsztaty kalejdoskopowe i zakręcone magnesy oczywiście szklane.
Letni Festiwal Sztuki rozpoczął się widowiskowym pokazem chorągwiarskim wykonanym przez artystów Gwardii Gryfa. Szczególnie dużo radości i frajdy przyniosła eksplozja kolorów podczas której skwerek i festiwalowi gości mienili się wszystkimi kolorami tęczy.
Wytwórnia Produktów Kulturalnych
Kolejny tydzień artskwerowy odbył się pod hasłem Wytwórnia Produktów Kulturalnych.
Podczas tej edycji gościliśmy naszych przyjaciół z Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyborzu, Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica. Wspólnie z nimi oraz Sudeckim Bractwem Walońskim i Mobilnym Centrum Kultury stworzyliśmy ofertę działań kulturalnych. Budowaliśmy camerę obscura na warsztatach fotografii otworkowej, poznaliśmy kosmos na zajęciach graffiti. Szukaliśmy złota, rozpoznawaliśmy szlachetne kamienie i minerały występujące w Karkonoszach. Prezentowaliśmy lokalne rzemiosło i próbowaliśmy swojskich produktów. A o muzyczną sferę zadbały zespoły folklorystyczne ”Wianki” i „Teatrzyk Retro z Ostrowiny”.
SpokoEko.
Stały i ważny punkt programu festiwalu to ekologia, smaki i zapachy lata, czyli wszystko to co związane jest z naturą. Wiedzę o tym jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa przyroda, o ciekawostkach fauny i flory Gór Izerskich i Karkonoszy dowiedzieliśmy się na stoiskach Centrum Edukacji Ekologicznej i Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Spokoeko to przede wszystkim warsztaty recyklingowe, wykorzystywanie butelek plastikowych do tworzenia doniczek, starego drewna i wykorzystywanie jego naturalnej formy do wykonania swojego anioła. To również wysiewanie dzikiej łąki na warsztatach seedbombs, a więc tworzenia bomb nasiennych i rzucania ich w przestrzeń miejską.
Z ziół karkonoskich i izerskich łąk robiliśmy własne kosmetyki mydła i kremy. To również kulinarne smaki i zapachy. Piekliśmy obwarzanki, drożdżówki i pizzę z plenerowego pieca, a wszystko z naturalnych składników. Na warsztatach florystycznych wykonywaliśmy bukiety z jabłek, a na warsztatach robienia kiszonek dowiedzieliśmy się jak zrobić domowe przetwory. Dużą atrakcja była wioska indiańska. Jak się okazało kultura Indian z Ameryki Północnej rozpalała wyobraźnię zarówno najmłodszych jak i całkiem dorosłych artskwerowiczów.
Z Ziemi Czerpane
Ostatni tydzień festiwalu upłynął pod hasłem Z ziemi Czepane.
Warsztaty mocno związane z ziemią i jej bogactwami. Niecenie ognia wielkim świdrem ogniowym, pokazy krzesania i niecenia ognia od epoki kamienia do średniowiecza, dymiące piece, dymarki, pokazy wytopu cyny, miedzi i innych metali kolorowych mogliśmy oglądać w historycznej osadzie słowiańskiej. Przez trzy dni na warsztatach ceramicznych mogliśmy szkliwić i wypalać powstałe wyroby w plenerowym piecu RAKU.
Z ziemi czerpane to również malowanie na łupkach, tworzenie mozaiki z kamienia, warsztaty tworzenia łapaczy snów.
Prawdziwym hitem okazało się natomiast porywające widowisko plenerowe z elementami cyrku, oparte na motywach powieści Lewisa Carrolla "Alicja w krainie czarów". Spektakl Eunika.." zachwycał obrazem, dźwiękiem, plastyką ciała, grą aktorów i efektami specjalnymi.
Czas na podsumowanie. W tym roku zorganizowaliśmy dla Was:
38 warsztatów m.in. szklarskich, rzemieślniczych, ceramicznych, kulinarnych, plastycznych, ekologicznych,
7 występów: cyrkowe, taneczne, muzyczne,
2 widowiska plenerowe
20 pokazów m.in. kulinarne, wytopu szkła, formowania szkła na gorąco, pokazy kucia broni i narzędzi średniowiecznych, wypału ceramiki, pokazy odlewnictwa w brązie, szlifowania kamieni,
20 stoisk promocyjnych, rękodzielniczych.
Nad właściwym kierunkiem zajęć warsztatowych czuwało 55-ciu instruktorów.
Byli z nami również:
twórcy, artyści i rzemieślnicy: Gwardia Gryfa, „Izerskie Skarby” – Fundacja Wspomagająca Rozwój Wsi Dolnośląskiej , Zespół taneczny FOX z Warszawy, Sudeckie Bractwo Walońskie, Zielone Laboratorium, Centrum Edukacji Ekologicznej, Dolnośląski Zespół Parków, Krajobrazowych, GONDEK GLASS, Wioska Indiańska z Lubawki, Stowarzyszenie Festiwal Kolorów, Mobilne Centrum Kultury, Miejsko –Gminny Ośrodek w Międzyborzu, Gminny Ośrodek Kultury, Manufaktura w Bolesławcu.
Letni Festiwal Sztuki został objęty patronatami honorowymi przez:
Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Starosty Jeleniogórskiego
Burmistrza Miasta Szklarska Poręba
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, artystom, instruktorom, rękodzielnikom za zaangażowanie, dobrą energię, włożoną pracę i mile spędzony czas na ArtSkwerze. Szczególne podziękowania należą się naszemu sponsorowi Królowa Karkonoszy.
Zapraszamy za rok – bierzcie czynny udział w zajęciach, chłońcie rzemiosło i sztukę, albo po prostu odpoczywajcie na naszej kulturalnej plaży!
tekst:MOKSiAL