Na granicy się bywa, przekracza się lub ją wyznacza. Dwie dziewczyna Ula Ziober i Zuza Kubiak postanowiły granicę Polski potraktować jako szlak ich podróży. Wyruszyły w kwietniu na dwóch rowerach, które razem z sakwami ważyły kilkadziesiąt kilogramów.
Rowerowy Dom KulturySwoją wyprawę nazwały Rowerowym Domem Kultury. Ważnym elementem ich wyprawy były bowiem wizyty w przygranicznych domach kultury, w których organizowały spotkania i warsztaty. Rowerowy Dom Kultury zawitał również do MOKSiAL-u w Szklarskiej Porębie. Ich obecność zrobiła ogromne wrażenia zarówno na dzieciach jak i dorosłych.
Maluchy od 4 do 9 lat uczestniczyły w warsztatach pt. „Czym dla ciebie jest granica”. PomysłodawczynieRowerowy Dom Kultury Rowerowego Domu Kultury udowodniły,że o takich tematach jak uchodźca, wojna czy utrata domu można również rozmawiać w najmłodszymi. W takiej formie aby ich zaintrygować, nie wystraszyć i pokazać, że inny nie znaczy gorszy.
Na przykład podczas spektaklu o kocie Kunukushu, którego z domu wygnała wojna i przeżył wiele trudnych chwil aby odnaleźć rodzinę, na sali wypełnionej dziećmi panowała cisza. Temat był zaskoczeniem, a forma przekazu przykuwała uwagę. Również dorośli , którzy wzięli udział w późniejszym spotkaRowerowy Dom Kulturyniu z podróżniczkami byli pod wrażeniem prezentowanych fotografii i pełnej pasji opowieści Uli i Zuzy.
Dziewczyny swą podróż odbywają pod patronatami wielu szacownych instytucji jak Narodowe Centrum Kultury, słychać o nich można było również w radiowej Trójce. Swą podróż zakończą niebawem w Białce Tatrzańskiej. Więcej o projekcie można się dowiedzieć na stronie zielonagrupa.pl. (MOKSiAL)