×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Mowa o XVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych. Blisko 2 tysiące najlepszych sportowców, działaczy i trenerów z całej Polski przyjedzie do sześciu miast Województwa Dolnośląskiego, a zawodnicy wystartują w kilkunastu konkurencjach.
Przed weekendem w Szklarskiej Porębie odbyła się konferencja prasowa Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego. Jerzy Łużniak opowiedział o przygotowaniach i harmonogramie zawodów podczas olimpiady.


Coroczne święto sportu młodzieżowego poprzedziły wielomiesięczne przygotowania, które były wspólnym udziałem Urzędu Marszałkowskiego oraz samorządów miast i gmin na Dolnym Śląsku. Do współorganizacji imprezy zaproszono także wiele instytucji i stowarzyszeń, troszczących się o sportowy rozwój dzieci i młodzieży. Patronat honorowy nad olimpiadą objął Minister Sportu i Turystyki, Adam Giersz. – Jest to ważne wydarzenie dla samorządu województwa dolnośląskiego – powiedział wicemarszałek.

Olimpiada w sportach zimowych jest największą imprezą sportową dzieci i młodzieży w wieku od 15–16 lat, która odbywa się co roku w Polsce. Pierwszą edycję zorganizowano w 1995 r. Zawody odbywają się w czterech blokach dyscyplin: sporty letnie, zimowe, halowe i biegi przełajowe. W dniu 16 maja 2007 r. Minister Sportu powierzył w 2010 roku organizację zawodów finałowych w XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Województwu Dolnośląskiemu.

W styczniu zarząd tegoż województwa rozstrzygnął konkurs na organizację i przeprowadzenie olimpiady i przyznał to prawo Dolnośląskiej Federacji Sportu. Organizacja ta, po konsultacjach z władzami poszczególnych Dolnośląskich Związków Sportowych wytypowała miejscowości, w których odbędzie się rywalizacja w poszczególnych konkurencjach. Gospodarzami dokładnie 13 dyscyplin będą następujące miasta: Duszniki Zdrój, Świdnica, Stronie Śląskie, Szklarska Poręba, Karpacz, Lubawka oraz Sosnowiec, Tomaszów Mazowiecki i Krynica. Oddanie trzech dyscyplin poza granice naszego województwa spowodowane jest brakiem odpowiednich aren sportowych.

Włodarze wszystkich miast zostali członkami Komitetu Honorowego XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych. Na jego czele stanął Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Marek Łapiński. Współorganizacja imprezy wraz z lokalnymi samorządami układała się bardzo dobrze. Nie zawiedli też prezesi poszczególnych związków sportowych oraz działacze z zakresu sportu masowego. – W każdym z miast gospodarzy miejscowy samorząd dokładał wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować areny zmagań sportowców – podkreślał Jerzy Łużniak.

Olimpiada stała się przyczynkiem do wykorzystania znaczących środków finansowych z ministerstwa i Urzędu Marszałkowskiego, które normalnie nie byłyby dostępne. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na organizację całej olimpiady 2 mln. zł, a z budżetu województwa dolnośląskiego pochodzi 430 tys. zł. (dwukrotnie więcej od kwoty przeznaczonej przez ubiegłorocznego gospodarza). W ramach przygotowań do organizacji olimpiady możliwa była modernizacja i odpowiednie wyposażenie w nowy sprzęt licznych obiektów sportowych. Udało się wyremontować skocznię Orlinek w Karpaczu (nowa kanalizacja i oświetlenie) oraz tor saneczkowy. Na odnowienie pomieszczeń sanitarnych w Jakuszycach przeznaczono kilkanaście tysięcy złotych. Ulepszono też trasy zjazdowe na Czarnej Górze.

W konferencji prasowej uczestniczyli dyrektorzy wydziałów i departamentów sportu z terenu województwa dolnośląskiego. Pojawił się także starosta Jeleniej Góry, Jacek Włodyga oraz przewodniczący Rady Miasta Szklarska Poręba, Grzegorz Sokoliński. Niestety w mieście pod Szrenicą nie zostaną wykorzystane żadne trasy zjazdowe podczas rozgrywek olimpiady. Powodem takiej, a nie innej sytuacji jest brak homologacji tych tras. – Dopóki nie rozbudujemy infrastruktury narciarskiej, dopóty nie będziemy mogli zorganizować na naszych trasach takich imprez, jak choćby olimpiada – stwierdził Grzegorz Sokoliński. Na szczęście są Jakuszyce, gdzie na doskonałych trasach spokojnie będzie można przeprowadzić zawody w narciarstwie biegowym.

Organizatorzy tego wielkiego wydarzenia poruszyli też kwestię miejsc parkingowych, których nie powinno dla nikogo zabraknąć oraz zachęcenia mieszkańców i turystów poszczególnych miast do licznego uczestnictwa w rozgrywanych konkurencjach jako widzowie. – Bez publiczności sportu nie ma – oznajmił jeleniogórski starosta, który zachęca także do obejrzenia na żywo skoków narciarskich w kombinacji norweskiej na skoczni w Karpaczu. Podczas olimpiady zaprezentują się również najlepsi dolnośląscy sportowcy, którzy w przyszłości być może wezmą udział w prawdziwych Igrzyskach Olimpijskich. Najważniejszym czynnikiem jest pogoda. Wszystko wskazuje jednak na to, że śniegu nie powinno nigdzie zabraknąć.

Ważnym elementem promocyjnym dla całego regionu będzie oficjalna ceremonia otwarcia XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych, którą zaplanowano na 9 lutego w Dusznikach Zdrój. Mieszkańcy oraz goście Szklarskiej Poręby, Karpacza i okolic będą mieli także okazję do uczestnictwa w uroczystym zamknięciu olimpiady, 23 lutego w Jakuszycach. Gospodarze przedsięwzięcia życzą wszystkim wspaniałych i niezapomnianych emocji sportowych oraz miłego i ciekawego pobytu na Dolnym Śląsku, który jest idealnym miejscem do uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku.  

Olimpiada w Szklarskiej Porębie:

18 - 22 luty   NARCIARSTWO KLASYCZNE  - BIEGI
23. luty          OFICJALNE ZAMKNIĘCIE  XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych

Tekst Karolina Wojtaś