×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

47 Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego

Najbardziej utytułowana biegaczka narciarska w Polsce pobiegała tak dobrze, że wyprzedziło ją zaledwie trzech mężczyzn

Justyna Kowalczyk-Tekieli potwierdziła świetną formę ze wcześniejszych startów sezonu. Była pierwsza wśród pań, więc nie dziwi jej dobry humor na mecie. Znakomity bieg mistrzyni pięknie się komponuje ze zwycięstwem Kacpra Antolca i rewelacyjną frekwencją Biegu Piastów na 25 km. Antolec powtórzył sukces sprzed roku. Wtedy także celował w zwycięstwo na 50 km. Nie powiodło się, więc wygrał dystans o połowę krótszy. Jak na sportowca przystało zapowiedział, że za rok ponowi atak na pięćdziesiątkę.

47 Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego

Na bieg 25 km zapisało się ponad dwa tysiące zawodników, a na mecie zaś zameldowało się 1657. Był ostatnią konkurencją 47 Biegu Piastów — Festiwalu Narciarstwa Biegowego '23. Łącznie dziewięć, w tym dwa biegi dziecięce, a siedem z elektronicznym pomiarem czasu, ukończyło w sumie 5621 osób. Prawie pół tysiąca więcej niż przed rokiem. Oznacza to wzrost liczby uczestników o około 9 procent. Frekwencja była wyższa na wszystkich dystansach.
Podczas luto-marcowych zawodów organizatorzy odnotowali także rekordową liczbę zawodników czeskich — zapisało się ich prawie 400. Widoczna jest też tendencja powrotu zawodników z krajów bardziej odległych. Zarówno z Europy, jak również z Ameryki Północnej i Australii. W sumie na BP'23 reprezentowanych było 25 państw, w tym po raz pierwszy Tanzania i Nowa Zelandia. Z tej ostatniej przybył 80-letni Mike Taylor.

47 Bieg Piastów — Festiwal Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, trwający od 25 lutego do 5 marca zorganizowało stowarzyszenie Bieg Piastów we współpracy z partnerami, sponsorami i patronami. Nie odbyłby się bez udziału wolontariuszy. Wydarzeniami towarzyszącymi były targi producentów sprzętu sportowego oraz I Forum Sportów Zimowych i Turystyki.
Po raz pierwszy Bieg Piastów odbył się w Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka. Zawodnicy w jednym miejscu mogli się zapisać, odebrać numer startowy, przebrać, zostawić swoje rzeczy w depozycie, pójść na start, odległy o zaledwie kilkadziesiąt metrów, a po zakończeniu biegu wziąć prysznic i się posilić.

Podium 47 Biegu Piastów na 25 km

mężczyźni

1. Kacper Antolec 73'56"
2. Tomas Veber 76'34"
3. Petr Kolaja 76'57"

kobiety

1. Justyna Kowalczyk-Tekieli 77'17"
2. Tereza Tuzilova 83'52"
3. Laura Stichling 84'07"

Bieg Piastów na 25 ukończyło 1657 osób, w tym 398 kobiet.

red., źródło: stow. BP