×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

„Znikająca architektura sudecka”?

Odpowiedź nie jest trudna: siedemnaścioro artystek i artystów stworzyło ponad 50 prac poświęconych sudeckiej architekturze, ludowej i pensjonatowej, aby nie zniknęła. To jedna nie wszystko. Warsztaty twórcze dla mieszkanek i mieszkańców Szklarskiej Poręby, otwarty wykład o architekturze sudeckiej, rzeźbienie przed publicznością zainspirowane sudecką zabudową — plener nie był nudnym spotkaniem fachowców. Wycieczka po historycznych zakamarkach izersko-karkonoskiej miejscowości była rzeczywistym dotykaniem architektury sudeckiej. Obserwowaniem jej ratowania, jak się broni przed upływem czasu, jak znika. Zwieńczeniem cyklu „Znikająca architektura sudecka” był wernisaż poplenerowej wystawy prac w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki w Szklarskiej Porębie oraz jej odwiedziny Muzeum Zabawek w Karpaczu. Spod Śnieżki prace pojechały do stolicy województwa. We wrocławskim Arsenale czekają na właściwą chwilę, by pokazać się szerokiej publiczności.

Podsumowaniem pleneru artystycznego, bogatego we wydarzenia towarzyszące, jest film dokumentalny zrealizowany przez szklarskoporębiankę, mieszkankę sudeckiej chałupy, Małgorzatę Maszkiewicz. Wprawiające w zadumę 20 minut z architekturą Szklarskiej Poręby jest obrazem momentami smutnym, lecz zarazem dającym nadzieję, że architektura sudecka nie zniknie. Obejrzyjcie. Warto.

„Znikająca architektura sudecka – plener artystyczny” odbył się za sprawą Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Szklarskiej Porębie, dzięki wsparciu
Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Zadanie realizowane jest ze środków przyznanych przez LGD Partnerstwo Ducha Gór w ramach projektu grantowego „Inicjatywy na rzecz tożsamości i zachowania dziedzictwa kulturowego” dla operacji realizowanej pod nazwą „Znikająca architektura sudecka – plener artystyczny”.