Otwarcie Szlaku Walońskiego -kolejnego tematycznego szlaku turystycznego
w Szklarskiej Porębie.
9 maja 2010 w Szklarskiej Porębie miało miejsce uroczyste otwarcie
Szlaku Walońskiego. Projekt „Szlak Waloński” został dofinansowany przez
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Miasto Szklarska
Poręba. Inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Zdolna Dolna, które
aktywizuje mieszkańców Szklarskiej Poręby Dolnej. Projekt dot. tablic
usytuowanych na Szlaku Walońskim realizowało Stowarzyszenie Cyklistów
Szklarska Poręba na Dwóch Kółkach. Partnerami są Referat Promocji
Miasta, Sudeckie Bractwo Walońskie, księgarnia Libra oraz Chata
Izerska.
Na uroczystym otwarciu szlaku zjawili się między innymi wicemarszałek
województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak, który pokonał cały szlak,
poseł Marcin Zawiła, burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak
oraz przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Sokoliński. Swoją aktywność
na całej trasie walońskiego szlaku okazał również przedstawiciel
Franciszkanów ze Szklarskiej Poręby – Ojciec Marek Sowiński. W
wycieczce udział wzięło około 200 osób – turystów, mieszkańców i
przewodników sudeckich.
Nie bez przypadku otwarcie Szlaku Walońskiego ma miejsce w Szklarskiej Porębie Dolnej. Prezentacja ma na celu pokazać turystom nie tylko znane i utarte szlaki, ale także magiczne zakątki Dolnej, których w tej części miasta nie brakuje. Trasa Szlaku Walońskiego liczy około 7 kilometrów, jest łatwa a czas jej przejścia to około 3,5 godziny. Jest idealną trasą „na rozgrzewkę” przed wyjściem w góry.
Otwarcie szlaku było doskonałą okazją do promocji książki „Walonowie u Ducha Gór – Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich” autorstwa dr Przemysława Wiatera. Książka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników wycieczki i można ja było kupić z pamiątkowym autografem autora.
Podczas otwarcia szlaku zostały zaprezentowane specjały kuchni lokalnej i wprowadzone zostały na miejski rynek produkty walońskie. Piekarze ze Szklarskiej Poręby przygotowali walońskie precle, kulebiaki ,chleb waloński oraz ciasto maślane walońskie. Restauracje zaś pierogi walońskie, żurek waloński oraz placek waloński. Kapituła w skład której wchodzą przedstawiciele „Zdolnej Dolnej”, Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Referatu Promocji Miasta przyznali specjalne certyfikaty zaświadczające o wyjątkowości produktów. Jest to impuls do wypracowania nowego działania marketingowego.
Chodzi o stworzenie i wypromowanie czegoś niezwykłego, magicznego i czegoś co będzie kojarzone tylko ze Szklarską Porębą. Nie chodzi o zalewające nasz rynek pamiątki nie do końca związane z naszym miastem (ciupagi, góralskie kapelusze itp.) tylko o coś naprawdę wyjątkowego. Może to być coś smacznego do jedzenia lub ciekawa pamiątka. Do pomysłu już włączyły się lokalne restauracje i piekarnie, które będą serwowały walońskie smakołyki. Podczas otwarcia Szlaku Walońskiego uhonorowani certyfikatami zostali: restauracja „Metafora”, „Karczma Karkonoska”, restauracja „Kaprys”, piekarnia państwa Kukiełka, „Piekarnia Pod Zegarem” państwa Stochaj, „Piekarnia Górska” państwa Raźny oraz piekarnia państwa Baca. Cała impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem w gościnnych progach Chaty Izerskiej.
Referat Promocji Miasta