Największa wystawa śląskiego szkła XVII i XVIII wieku w Muzeum Śląskim w Görlitz.
W hutach szkła u stóp Karkonoszy w XVII i XVIII wieku powstawały fascynujące do dziś dzieła sztuki ze szkła. Ich kunszt, lecz również znaczenie gospodarcze dla Śląska skłoniły Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Muzeum Śląskie w Görlitz do zorganizowania wspólnej wystawy.
Kolekcję ponad 130 szkieł ze zbiorów obu muzeów uzupełnia 70 dodatkowych obiektów użyczonych z innych placówek. Po raz pierwszy w Niemczech w jednym miejscu prezentowane będą cenne zbiory Muzeum Północnoczeskiego w Libercu oraz ze znanych polskich ośrodków muzealnych: Muzeów Narodowych w Kielcach i Wrocławiu, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Dodatkowym uzupełnieniem będą wypożyczenia ze zbiorów niemieckich.
Łącznie wystawa obejmuje ponad 200 śląskich szkieł barokowych z lat 1617 - 1800 prezentowanych wspólnie po raz pierwszy, co znacznie poszerza krąg badań nad produkcją szkła na Śląsku. Muzea w Jeleniej Górze i Görlitz udokumentowały swoje zbiory we wspólnie opracowanym katalogu zawierającym 154 szczegółowych fotografii.
Partnerami wspólnego projektu po stronie niemieckiej są Pełnomocnik Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Mediów i Kultury, Saksońskie Ministerstwo Wiedzy i Sztuki, Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Fundacja Ernst von Siemens Kunststiftung, po polskiej miasto Szklarska Poręba, Tauron Dystrybucja S.A. oraz Zamek Karpniki.
O wystawie pisaliśmy już na naszych stronach. Opisywaliśmy też wernisaż wystawy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Miasto Szklarska Poręba dofinansowało to wydarzenie.
Na wernisaż wystawy do Muzeum Śląskiego w Görlitz pojechała delegacja składająca się z przedstawicieli Muzeum Karkonoskiego oraz miast Jelenia Góra, Piechowice i Szklarska Poręba.
Wystawa potrwa do 20 listopada 2016r.