Zakończenie Letniego Festiwalu Sztuki
ARTSKWER 2016
20 sierpnia 2016
Wakacje minęły niepostrzeżenie. Zupełnie tak samo ArtSkwer Letni Festiwal Sztuki w Szklarskiej Porębie zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej. Pięć odrębnych tematycznie spotkań na Skwerku Radiowej Trójki to już historia.
Rozpoczęliśmy od „Cyrku bez przemocy” Teatru Klinika Lalek inaugurując SZKLARSKĄ PERSPEKTYWĘ czyli: pokazy hutnictwa szkła, obróbki szkła za pomocą palników gazowych, szklane koraliki, mozaika szklana, lampiony. KARNAWAŁ ULICY NA GRANICY to drugie spotkanie ze sztuką a w nim: chodzenie po linie, nauka balansu na Rola Bola, żonglerka, Diabolo, chodzenie na szczudłach, zabawa z chustą Klanza, warsztaty malowania masek, cyrkowy plac zabaw, warsztaty i pokazy gigantycznych baniek mydlanych.
Motywem przewodnim W GÓRACH NATURA były oczywiście smaki i zapachy lata.
To głównie plenerowe warsztaty kulinarne: pieczenie obwarzanków, drożdżówek i wypiekanie pizzy, malowanie na kamieniach „Otoczaki”, „szkło z łąki” – warsztaty szklarskie, warsztaty kosmetyczne, florystyczne i animacje dla dzieci.
Prezentacja polskich i czeskich rzemiosł ludowych to już kolejny tydzień artskwerowych działań pod tytułem NIE CAŁKIEM NOWE RZEMIOSŁA LUDOWE. Odbyły się warsztaty tkackie, koszykarskie, filcowanie na mokro, warsztaty stolarskie, giełda minerałów i płukanie złota, warsztaty zielarskie, szlifowania szkła, instrumenty ze śmieci, korale z makaronu, warsztaty bębniarskie, oraz kiermasz lokalnego rękodzieła i produktów regionalnych.
Ostatni tydzień festiwalu upłynął pod hasłem Z ZIEMI CZERPANE. Warsztaty mocno związane były z ziemią i jej bogactwami. Niecenie ognia wielkim świdrem ogniowym, pokazy krzesania i niecenia ognia od epoki kamienia do średniowiecza, dymiące piece, dymarki, pokazy wytopu cyny, miedzi i innych metali kolorowych oglądaliśmy w historycznej osadzie słowiańskiej. Przez trzy dni byliśmy uczestnikami warsztatów ceramicznych połączonych ze szkliwieniem i wypalaniem powstałych wyrobów w plenerowych piecach RAKU. Z ziemi czerpane to również malowanie na łupkach, tworzenie mozaiki z granitu, warsztaty czerpania papieru, płukanie złota i tworzenie biżuterii z minerałów.
Czas na podsumowanie. W tym roku zorganizowaliśmy dla Was:
48 warsztatów m.in. szklarskich, rzemieślniczych, ceramicznych, kulinarnych, plastycznych, ekologicznych,
3 występy cyrkowe, taneczne, muzyczne,
2 spektakle,
20 pokazów m.in. kulinarne, wytopu szkła, formowania szkła na gorąco, pokazy kucia broni i narzędzi średniowiecznych, wypału ceramiki, pokazy odlewnictwa w brązie, szlifowania kamieni,
15 stoisk promocyjnych, rękodzielniczych.
Nad właściwym kierunkiem zajęć warsztatowych czuwało 57-iu instruktorów.
Byli z nami również:
Czescy hutnicy, rzemieślnicy i rękodzielnicy mi.n. z Harrachova, Czeskiej Lipy, Pragi, Zasady, Trutnova, Muzeum Dum pod Jasanem, Florianova Huta, czeski warsztat koralikowy Petr Klamt.
Polscy twórcy, artyści i rzemieślnicy: Klinika Lalek z Wolimierza, Frikart, „Izerskie Skarby” – Fundacja Wspomagająca Rozwój Wsi Dolnośląskiej , Zespół taneczny FOX z Warszawy, Sudeckie Bractwo Walońskie, Zielone Laboratorium, Fabryka Naczyń Kamionkowych, „Manufaktura” z Bolesławca, Centrum Edukacji Ekologicznej, Dolnośląski Zespół Parków, Krajobrazowych, GONDEK GLASS, Zespół „Tiriba”, Fundacja Bazalt.
Finał Letniego Festiwalu Sztuki zakończył spektakl Teatru Variete w konwencji Nowego Cyrku oraz egzotyczny występ tancerek tańca orientalnego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, artystom, instruktorom, wystawcom za zaangażowanie, włożoną pracę i mile spędzony czas na ArtSkwerze.
Zapraszamy za rok – bierzcie czynny udział w zajęciach, chłońcie rzemiosło i sztukę, albo po prostu odpoczywajcie na naszej kulturalnej plaży!
Letni Festiwal Sztuki został objęty patronatem honorowym przez: Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Starostę Jeleniogórskiego, Burmistrza Miasta Szklarska Poręba
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej
Partner projektu: Miasto Harrachov
Tekst: MOKSiAL
Patronat:
Partnerzy: