Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej
Od 16.09.2022 11:30 do 18.09.2022 12:00
Lokalizacja: Ski Arena Szrenica
Kategorie: Zawody
Hits: 2580
Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej
Dystans: 137 km.
Limit: 48 godzin.
Data: 16-18.09.2022.
Start/Meta: Szklarska Poręba
Edycja XIX
Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej to ekstremalna impreza turystyczna, polegająca na przejściu wszystkich pasm górskich otaczających Kotlinę Jeleniogórską. Trasa długości 137 km wiedzie przez Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie. Czas wyznaczony na pokonanie tej wędrówki to 48 godzin (non-stop), a jedyny środek transportu to własne nogi. Całe wyposażenie jest niesione przez Uczestników na własnych plecach.
Jeżeli lubisz ekstremalne wyzwania, walkę z własnymi słabościami to Przejście jest właśnie dla Ciebie! Rosa, mokradła, skały, kamienie, asfalty, piach, kurz, słońce i deszcz. Ciepłe posiłki przyrządzane na własnych maszynkach, zapas jedzenia niesiony na plecach. Woda z potoków, a tam gdzie ich nie ma – bez wody. Ciężkie buty powodujące obtarcia albo lekkie sandały prowokujące kontuzję. Kilka par skarpetek, niezliczone metry bandaży na stopy, kostki czy kolana. Kilka puszek talku do zasypywania obtarć. Orientacja w terenie na podstawie mapy. Gorące, rażące w oczy słońce dnia i przenikliwe zimno i ciemności poranka. Odpoczynki podyktowane tempem marszu, brak snu. A to wszystko w Karkonoszach, Rudawach, Kaczawach i Górach Izerskich; na stokach Szrenicy, Śnieżki, Czoła i Skalnego Stołu, Skalnika, Dudziarza, Barańca, Okola, Godzisza, Wysokiej Kopy; w rejonach majestatycznego Zamku Bolczów, pięknego Borowego Jaru; dzikich łąkach Gór Kaczawskich i bezdrożach Pogórza Izerskiego; podejściach pod Bobrowe Skały, Zakręt Śmierci, Wysoki Kamień, bezludnych Górach Izerskich z kopalnią Stanisław i Cichą Równią, i na koniec owiany złą sławą Przedział…
Przejście ma na celu upamiętnienie dwóch ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Zginęli oni w lawinie w Kotle Małego Stawu 8 lutego 2005, będąc na służbie. Daniel był inicjatorem I Przejścia – wraz z 2 kolegami z GOPRu wyruszył na trasę w 2004 roku. Niestety nie dane mu było spróbować jeszcze raz…